fbpx

Síla objetí

Čím více nabízíte svému dítěti objetí, tím lépe se učí zvládat své emoce a zůstává na cestě sebelásky. Proč? Protože pociťuje jistotu. A kde se bere?  Pošle mu ji jeho tělo.
Nejlepší a nejefektivnější reakcí na napětí, vzdor, vztek i úzkost dítěte je objetí. Ostatně, platí to i na nás. Jak to funguje? Objetí uvolňuje hormon OXYTOCIN. Je to tzv. bonding hormon, tedy ten, který podporuje: 💜propojení 💜vytvoření vazby 💜vztah 💜pocit důvěry. PŘESNĚ TO, CO CHCEME ZAŽÍVAT S DĚTMI. A také snižuje tepovou frekvenci a tlak. Jinými slovy, vede k uklidnění. Je to přesně to, co potřebuje rodič i dítě v dané vypjaté situaci. Je úžasné, že když začnete tento způsob používat, dítě samo si pro objetí začne přicházet. Časem si pro něho přijde dokonce ještě předtím, než se celá situace stane nezvladatelnou. Když se dítě zlobí nebo vzteká, jednoduše se bojí a cítí se v ohrožení. A právě proto objetí funguje. Neznamená to ale, že ho máte pevně semknout a držet, dokud se nevyvzteká. Znamená to, že mu máte skrze objetí nabídnout – lásku. I v situaci, která vypadá, že vyžaduje přesný opak. Dítě se pak naučí, že negativní části sebe sama může v bezpečí projevit. A tím se učí zvládat emoce a učí se, co mu pomáhá. Jeho mozek už ví, že strach, napětí a vzdor lze dobře a snadno utišit. A přepne se z bojující části plazího mozku do klidnější a vědomější části, která řídí naše racionální jednání. A dítě jedná, protože cítí, že to „na něho jde“. Jestli se ptáte, ano, mám to vyzkoušené na vlastních dětech. Možná vás napadá další otázka. Pomůže to mně? ODPOVĚĎ ZNÍ ANO. 💜Můžete se objímat doma navzájem, 💜Můžete se ale obejmout i sami.

Sebeobjetí

Pokud se necítíte dobře, komfortně a jistě, jste nervozní a plni obav, pak udělejte jednoduchou věc. Zkřižte své ruce před hrudníkem. Dlaně dejte na paže. A jemně se stiskněte. Můžete se i pohladit. Cítíte to? Děje se to samé. Za pár minut, a někdy i sekund, se cítíte bezpečně a jistě. Vaše dlaně vám dají také pocítit hranice vašeho těla. A vy nemáte pocit, že doslova „vyskočíte z kůže“, protože ihned pociťujete bezpečí. TERAPIE SEBE-OBJETÍM je rychlá a účinná cesta k sebelásce. Je to zcela určitě jeden z důvodů, proč má naše tělo ruce. To, co nám schází si můžeme vždy dopřát sami. Objímejte se.

A když nám to nejde?

Naše tělo se objímání může bránit. Protože my sami jsme za tyto projevy byly spíše trestané. Dejme si čas. Nechtějme po sobě hned zázraky. Jen se otevřme možnosti, že tato cesta může pomoci. Naše vnitřní zranění mohou být tak velká, že nám okolo těla vznikl obranný štít, přes který se k sobě nemůžeme dostat. A přes který bráníme sobě samé se sebe dotýkat. I já jsem kdysi dávno objetí snášela spíš z povinnosti, stejně jako ho hůře snášel můj hypersenzitivní syn. Ani to není překážka. Je to jen cesta. I tělo potřebuje čas a důvěru. Netlačte na sebe, a nechte se vést pocity. Pro začátek postačí se třeba jen držet za ruku. Efektivně naslouchat a dopřát dítěti otevřenou náruč dokážeme tehdy, pokud nasloucháme sobě, pokud máme otevřené srdce.  Meditace Laskavá komunikace vás otevírá vaše srdce. Můžete si ji stáhnout zcela zdarma právě zde

Jsem klinická logopedka a zastánkyně celostního přístupu v léčbě poruch komunikace. Maminka tří dětí a nadšená propagátorka online logopedie. Se svoji rodinou zažívám již několik let život v zahraničí. Z mých tří dětí se plynule staly mluvčí dvou jazyků a já s nadšením sleduji jejich vývoj. Jsem zakladatelkou úspěšného e-shopu Logopedie s úsměvem, kde nabízím autorské logopedické obrázkové materiály a pracovní sešity pro snadnější úpravu výslovnosti. Vydávám ve spolupráci s nakladatelství Euromedia pracovní sešity Učíme se hlásku C, L, R a další. Natáčím pro vás výuková vide o logopedii na facebooku Logopedie s úsměvem a podporuji vás rodiče dětí s poruchami komunikace na facebooku Celostní komunikace. Více informací se dozvíte zde. >>
Komentáře