fbpx

Meditace je jako pohádka

Ještě jste nikdy nemeditovali a ani jste žádnou meditaci nezkusili? Nevadí. Určitě jste ale jako děti slýchali pohádky z rádia. Mluvené klidné slovo, které vás vzalo na cestu dovnitř sebe sama. Vzpomínáte na ten krásný pocit, který jste při nich zažívali? S řízenými meditacemi je to podobné.

Působí jako pohádka na ty části mozku, které vedou ke zklidnění, otevření, ztišení a také proměně příběhu. Stačí se s důvěrou ponořit do zvuku mého hlasu, prý zní andělsky říkají, a ten vás jemně a citlivě podobně jako pohádka povede do míst, skrze váš život.

Každá meditace je zaměřena na jinou oblast, jiné téma, které si zaslouží vaši pozornost a děj, který se odehrál, tak může být proměněn.

Nebudu ho měnit já.

Nebude ho měnit ani nikdo jiný.

Budete ho měnit vy. Skrze své hluboké přání, obraz, který vytvoříte, skrze nové emoce a pocity, si vzpomínku, která vás drží zpátky vyleštíte, aby se z ní stal místo noční můry drahokam vašeho života, který bude váš život nekonečně zdobit.

Tak to totiž je. Ty nejtěžší věci vám přinášejí nejsilnější zdroje. Jen je často nevidíme.

Podle vašich přání, představ i snů si pomocí meditace ve vašem mozku vytvoříte novou pohádku. Tu, podle které chcete žít. Ne nebojte, nesmažeme to, co se vám stalo, nezapomenete to, ale tu vzpomínku zeslabíme a trochu ji vyzdobíme, abyste z ní mohli začít opravdu čerpat.

Ptáte se, jak to, že to funguje?

Dnes již víme, že mozek nerozlišuje mezi realitou a vizualizací – obrazem. A tak si s obrazem i zvukem můžeme hrát jako s pískem a vodou. Stejně tak víme, že síla vašich emocí boří kamenné zdi a je také pevným tmelivem pro nové stavby – ty, na které se chcete dívat. A proto se právě meditace používají jako velmi efektivní nástroj k proměně ničeho jiného než nervových sítí, pevných a tlustých spojů, které ne a ne rozpojit.

Jak to poznám, že o takový spoj jde?
Vracíte se pořád k jednomu prožitku?
Cítíte u něho pořád zlost, vztek, smutek, zoufalství nebo strach?
Vlastně se mu spíše vyhýbáte, víte, že v tom místě už prostě nechcete být a stejně vás to tam stahuje?
Nemůžete si pomoc a pořád reagujete stejně, i když už jste si stokrát řekli, že to bude jinak?

Pak stojíte doslova v chumlu svých neuronů, které každým dalším silným pocitem zesilují. A stává se z nich zvyk.

Vylévá se do nich další šálek chemických látek, které působí jako lepidlo. A protože vy i přesto, že víte, co nechcete, a právě proto se znova a znova stavíte do toho samého místa. Nechci být tak smutná – jen potvrzujeme slovem smutná to, co se už roky děje. A šup, jsme zase tam.

Roky jsem se takto motala v kruhu své bolesti, s větou. „Nechci už prožívat žádnou bolest.“

Až jsem se dostala k novým poznatkům vědy, abych pochopila, proč z nich nemohu vystoupit. Jakou sílu má slovo, které nás vrací na místo činu. Proč je to tak těžké odejít. Za slovem stojí emoce, která působí jako autopilot a naviguje vás přesně tam, kde nechcete být.

Když jsem začala rozumět tomu, co se to vlastně v mém mozku a těle děje, daleko lépe jsem to začala ovládat. Začala jsem používat nejprve intuitivně vizualizace nových léčivých tyrkysových vláken vedoucích z mého mozku do oblasti pánve, kde jsem bolest cítila nejčastěji. A prociťovala jsem při nich emoce nesoucí přesvědčení absolutního zdraví. Ani nevím, kde se v mé hlavě tento obraz vzal, abych poté zjistila, že je to metoda, která je již prověřená a v různých obměnách skutečně funguje.

V podstatě jsem si skrze své vlastní obrazy začala nalévat nové chemické látky, záměrně a vědomě a tím utlumovala sílu původního shluku neuronů. Dalo by se říci, že jsem si lepila nové.

Dříve jsem nevěřila, že je to možné, protože mi scházelo vysvětlení a když jsem ho dostala, začala jsem těmto svým obrazům mnohem více věřit. Tuším, že tam nahoře věděli, že já prostě potřebuji vědět.

Předtím jsem ale často slýchala větu:

Kam míří tvoje pozornost, tam to roste.

Z té jsem doslova šílela. Protože, co můžete dělat, když víte, že v té bolesti nechcete být a pořád tam jste. Že ale vůbec nevíte, jak z toho místa vylézt. Protože vás bolest každou svojí ozvěnou znovu stáhne zpět.

Kdo by chtěl být neustále v bolesti. Nikdo! Ale přesně takhle to nefunguje. Nechcete být tám, kde jste, a pořád jste tam. Jelikož nevíte, kde vlastně chcete být. Co chcete žít. Nevíte, že si můžete skutečně vybrat. Nenaučili jste se to, takovou základní věc pro život. Nemusíš poslouchat, můžeš si vybrat změnu.

A proto mě tato věta, kdykoli jsem ji slyšela, dováděla k šílenství. Nevěděla jsem, co znamená vybrat si. A jak se svou ulpívavou pozornostní naložit.

Mhoho lidí sice tuto větu rádo opakuje, ale nikdo vám ji neumí vysvětlit. A právě proto, že je neustále opakovaná, funguje stejně jako vaše ulpívavá pozornost.

Proč se vracíme do stejných míst?

Protože cestičky v naší hlavě jsou tak chemicky vymydlené, že váš mozek frčí jak automat. Je to stejně, jako když po páté sjíždíte tu samou sjezdovku a přesně víte, kde je zatáčka a už se ani nemusíte dívat, abyste ji nepřejeli.

Není to vaše vina. A tady se na chvíli zastavte. Obejměte se a dejte si chvilku čas pro sebe. Odpusťte si, nejste ani neschopní, nemožní ani ztracení. To jen cestičky ve vašem mozku jste tak dokonale vyběhali.

A vy po nich jen pořád utíkáte. Ale už teď, když čtete tyto řádky, se to uvnitř vašeho mozku mění. Vzniká pochybnost, nový impuls, myšlenka změny. To ale nestačí. Rozbít ten chumel neuronů stojí nějakou práci.

Meditace jsou mocné, ale pokud vás přemáhá síla levé hemisféry, to znamená, že potřebujete také vědět, jak fungují.

Když dostanete vysvětlení, teprve pak se jim otevřete a ony mohou udělat svou práci. Vždy je na jedné straně důvěra a na druhé pochybnost. Někdo je to cítí dobře hned, jiný potřebuje smazat pochybnost věděním.

Nemusíte tedy věřit, ale můžete vědět.

Skrze meditaci a řízený hlas druhého člověka se otevře vaše pravá hemisféra, vytvoří se prostor k uvolnění se, začnou se rozkrývat vaše pocity za slovy a prožitky. Pokud hlasu budete důvěřovat a necháte se vést /a to určitě neplatí pro každý hlas v meditaci/, začnou se dít změny.

Pomůže i podkreslující hudba, kterou meditace záměrně používají, aby otevřely tu doslova pravou hemisféru zaměřenou na emoce, smysly a přítomnost, na vše nové. Je to jako byste otevřeli dveře dokořán přítomnosti.

A pak se vám z podvědomí jako z temného podsvětí v pohádce vynoří obrazy, bubáci, strašidla, čerti nebo zlí skřítci.

Prožitky nebo pocity, které jste dosud nechtěli vnímat, nebo jste si na ně nevytvořili prostor. A může se stát, a často se to děje, že vám právě při poslechu meditace díky těmto postavičkám z podsvětí vypluje podstatný a chybějící dílek k pochopení vašeho příběhu. Jednoduše začnete více rozumět tomu, co se děje, proč se to děje a budete mít v uších nástroj proměny.

Meditace má oproti pohádce jednu výhodu. Dostanete příležitost si svůj příběh dotvořit. Nebudete čekat, jak to dopadne, ale budete si moci zvolit, jak chcete, aby příběh skončil. Přestanete být obětí svého příběhu, svých emocí i pocitů nebo přesvědčení a stanete se aktivním tvůrcem svého příběhu a do vašeho života se vrátí síla, láska a porozumění.

Zaměřuji se na meditace, které otevírají a léčí komunikaci, sdílení a doprovází vás do hloubi vašeho srdce. Mým přáním je, aby síla slova byla používána ku prospěchu vašeho života.

Jak poznám, že se něco změnilo?

Postupně si uvědomíte, že procházíte svými obtížnými momenty s větší lehkostí. Že se jednoduše už nevracíte. A nebo pokud ano, tak že najednou vidíte řešení, nejste tak pevně přilepené k tomu, co se děje a díváte se na to z odstupem vzdálenosti úměrné mezi přítomností a minulostí prožitku a najednou to jde. Najednou si uvědomíte, že to nejste vy, že je to „jen“ prožitek a tímto uvědoměním, pochopením /za které vděčíte pro změnu vaší levé hemisféře/ se otevírají dveře k proměně.

Najednou máte sílu to nechat být. Netrápit se tím, vzít si z toho to dobré a opustit staré.

Když věci pochopíme jsme o nich schopni mluvit, a konat, ať už slovy nebo činy ve prospěch sebe sama. Dokážete říci, odpouštím ti, odpouštím si. Od-pouštím to, co bylo a jdu.

Možná vypláčete mnoho slz, pocítíte ale také stažené svaly na těle, kterých jste si do té doby nevšimli a uvidíte, co udělá jejich uvolnění. Vaše tělo se vám za tu práci odvděčí větším množstvím energie, protože už ji nebude muset spalovat na to, abyste se bránili.

Vy už nejste v boji v nepřátelství se svým životním příběhem, ale jste v souladu se současným životem.

Pokud jsem vás přesvědčila a chcete si nějakou meditaci vyzkoušet? Meditaci Laskavá komunikace najdete ke stažení zdarma najdete zde.

Obecně laděné meditace udělají svoji práci, v podporujících konzultacích pro rodiče však často točím meditace na míru vašemu osobnímu příběhu a prožitku, který má být ošetřen. Více o nich se dočtete zde.

Jsem klinická logopedka a zastánkyně celostního přístupu v léčbě poruch komunikace. Maminka tří dětí a nadšená propagátorka online logopedie. Se svoji rodinou zažívám již několik let život v zahraničí. Z mých tří dětí se plynule staly mluvčí dvou jazyků a já s nadšením sleduji jejich vývoj. Jsem zakladatelkou úspěšného e-shopu Logopedie s úsměvem, kde nabízím autorské logopedické obrázkové materiály a pracovní sešity pro snadnější úpravu výslovnosti. Vydávám ve spolupráci s nakladatelství Euromedia pracovní sešity Učíme se hlásku C, L, R a další. Natáčím pro vás výuková vide o logopedii na facebooku Logopedie s úsměvem a podporuji vás rodiče dětí s poruchami komunikace na facebooku Celostní komunikace. Více informací se dozvíte zde. >>
Komentáře