Ty šeš tatovej můj dlobečet lostomilej… Proč takto ne a jak ano.

Všimli jste si, že když někdo mluví na malé miminko, jeho řeč se změní? Většina maminek, rodičů, babiček, kamarádek, ale i dětí mluví na malého kojence tzv. dětskou řečí. Zdá se, že tento styl komunikace přichází zcela intuitivně, ne však každému.

Některým ženám tento titěrný, laskavý, zdrobnělý jazyk může být nepříjemný. Nespatřují v něm smysl a účel. Na své děti zkrátka hovoří tak, jako by už byly dospělé.

Dnes bych se tohoto stylu komunikace ráda zastala, vlastně bych vás, maminky, kterým tento styl není příjemný, chtěla podpořit a vzbudit ve vás chuť  dětskou řeč alespoň zkusit. Je potřeba zmínit, že se nejedná o žádné šišlání!

newborn-1328454_640

Jak kojenec vnímá lidskou řeč?

Sluch nenarozeného dítěte je už v posledním trimestru natolik rozvinutý, že mu umožňuje poslouchat nejen zvuky prostředí, ve kterém se maminka nachází, ale také její řeč. Je pro něj sice obtížné rozeznat jednotlivé hlásky nebo slova, ale melodii a rytmus řeči pozná snadno.

Chcete-li vědět, jak takové miminko v břiše slyší, představte si, že máte hlavu pod vodou. Zvuky k vám budou doléhat tlumenější a jakoby z větší dálky. Miminko tak ještě před narozením zná matčin hlas a reaguje na něj zvýšenou pozorností.

V prvních týdnech a měsících po narození se porozumění řeči opírá zejména o vnímání rytmu a melodie. Až později je dítě schopno ze zvuků vyjmout i slova. Proto pokud maminka na své dítě mluví dětskou řečí, výrazně tím přispívá k jeho úspěšnému řečovému vývoji a vytváří mu skvělé startovní podmínky.

Někteří rodiče tyto prvky ve své řeči přehánějí, jiní s touto komunikací nesouhlasí vůbec. Jak za chvíli zjistíte, střední cesta je podle mě ta správná.

baby-17369_640

Čím je dětská řeč charakteristická?

Dětské řeči se někdy také říká baby talk. Je to řeč, kterou mluví maminka na své dítě. Je pomalejší, melodičtější a zpěvnější, hlas je obvykle ve vyšší poloze. Maminka často intuitivně slova nebo věty zjednodušuje a opakuje. Tento styl je něco mezi zpěvem a mluvenou řečí.

Baby talk pomáhá v dítěti vzbudit a udržet pozornost. Také mu časem usnadňuje zachycení slova v toku řeči. Dítě je obklopeno zvuky okolo sebe a pokud naši řeč tímto způsobem zvýrazníme, dáváme dítěti větší šanci si jí všimnout a zaposlouchat se.

Jak pomáhá opakování?

Výzkumy také ukázaly, že děti většinou jako první říkají slova, která se v jejich okolí objevují opakovaně a často jsou vyřčená samostatně nebo na konci věty a pomaleji. Opakující se slova také dítě říká s menším množstvím chyb nebo zcela správně.

Tento styl komunikace je vhodné používat zejména v prvních měsících a doplňovat jej také dětskými říkadly, rýmovanými verši, básničkami a rozpočítadly. Děti preferují lidskou řeč před ostatními zvuky, přicházejí na svět naprosto připravené učit se, poslouchat a začít používat lidskou řeč. Pokud jim však do jejich prostoru pustíme stálou zvukovou kulisu – rádio nebo televizi –  jejich ouško se brzy otupí a uzavře proto, aby se uchránilo příliš častému zvukovému podnětu. V praxi to potom vypadá tak, že se řeč dítěte příliš nerozvíjí a dítě na řečové signály z okolí nereaguje.

Pozor na šišlání.

K tomuto stylu promluvy, ale určitě nepatří chybná výslovnost. Ve snaze přiblížit se miminku mají rodiče nebo prarodiče sklon šišlat. Když si uvědomíme, že se dítě učí řeč nápodobou, tedy opakuje, co jeho okolí říká, není snad vůbec potřeba vysvětlovat, proč šišlání na miminko není vhodné. Citové přiblížení a naladění se na miminko dokáže čeština vyjádřit jak mnoha zdrobnělinami, tak i emočně zabarveným tónem hlasu.

Kvalitní mluvní vzor patří k základním předpokladům správné výslovnosti dítěte v pozdější věku. Přestože maminka i tatínek mluví správně, může mít dítě vadu řeči (o tom jsem psala např. zde), nicméně ale není důvod ke vzniku vady řeči jakýmkoli způsobem přispívat.

Pokud chcete vývoj řeči dítěte správně podporovat a jeho řeč postavit na pevných základech, podívejte se také na tyto dva e-booky, které jsem za tímto účelem napsala: Jak podpořit vývoj řeči dítěte od 0–3 let a Jak na první lžičku?.

Jsem klinická logopedka a zastánkyně celostního přístupu v léčbě poruch komunikace. Maminka tří dětí a nadšená propagátorka online logopedie. Se svoji rodinou zažívám již několik let život v zahraničí. Z mých tří dětí se plynule staly mluvčí dvou jazyků a já s nadšením sleduji jejich vývoj. Jsem zakladatelkou úspěšného e-shopu Logopedie s úsměvem, kde nabízím autorské logopedické obrázkové materiály a pracovní sešity pro snadnější úpravu výslovnosti. Vydávám ve spolupráci s nakladatelství Euromedia pracovní sešity Učíme se hlásku C, L, R a další. Natáčím pro vás výuková vide o logopedii na facebooku Logopedie s úsměvem a podporuji vás rodiče dětí s poruchami komunikace na facebooku Celostní komunikace. Více informací se dozvíte zde. >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.