fbpx

Mobil máma

Tuhle přezdívku jsem dostala od svých dětí. Pěkná trefa do černého. S hořkým úsměvem jsem jim musela dát za pravdu. Čas, který věnuji „významnému“ ťukání do tlačítek, bych mohla žít plněji. Tváří v tvář. Například bych raději mohla:
 1. povědět svému dítěti, že ho miluji
 2. poděkovat svému muži za pomoc
 3. poslechnout si vyprávění své dcery
 4. jen tak s úžasem pozorovat své děti
 5. věnovat sobě laskavé myšlenky
 6. promluvit o tom, co mě tíží
 7. strávit čas s přáteli
 8. prohodit pár slov se sousedem
 9. popřát někomu pěkný den
Od chvíle, kdy jsem začala pracovat, vstoupila jsem do online světa více, než bych si přála. Online svět je ve svém projevu velmi specifický a buduje také u nás specifické chování, specifické prožívání. Je bezpochyby jednodušší než ten reálný.
Jsem vděčná, že mě mé děti probraly a jejich slova mě donutila si ještě více uvědomit:
 1. že čas, který se počítá, je především čas, který strávíme v přímé interakci jeden s druhým
 2. že své blízké mám denně před očima a zítra to tak nemusí být
 3. že skutečnou radost mi přináší přítomné a plné bytí
 4. že efektivní řešení přichází ve chvíli, kdy o něm s někým promluvím
 5. že se můj život pohne, když já udělám aktivní kroky
 6. že emoce nemusím potlačit prázdným časem a mohu je raději prožít
Přestože mobilní telefon patří k mému životu a je součástí mého podnikání, vím, že radost v životě mi přináší pohled na úsměv mých blízkých. Skutečně empatická se učím být ve chvíli, kdy mé dítě vypráví o tom, že ho spolužák strčil do roští a on se hrozně bál. Že partnerkou jsem tehdy, když dokážu naslouchat tomu, co trápí mého muže. A že skutečně dospělou se stávám plným prožíváním každodenního života s jeho výzvami. Čím více sdílím jen to dobré a ještě lepší, tím více přehlížím to, co si žádá skutečnou pozornost v reálném životě. Miluju online svět a tímto textem ho nepohřbívám. Jen se vědomě rozhoduji přijmout plnou zodpovědnost za svoje chování, za svoje prožívání, za vztahy okolo sebe i za pocit uvnitř sebe. Rozhoduji se učit své děti, že odvaha se měří skutky a že skutečná výzva je otevřeně sdílet svůj život s těmi nejbližšími a postavit se tváří tvář konfliktům, které nám do života přichází. Říci druhému do očí miluji tě, omlouvám se, odpusť mi jsou slova, která dokáže vyslovit jen opravdový hrdina. Přeji si, aby mé děti znaly pestrost chutí opravdového života, a právě proto ani jedno z nich nevlastní mobilní telefon. Jsem přesvědčená, že dokud já sama nedokážu nastavit zdravé používání této krabičky, která ovládla mé ruce i můj život, nemohu vyzrálé chování očekávat ani od svých vlastních dětí.
Jsem klinická logopedka a zastánkyně celostního přístupu v léčbě poruch komunikace. Maminka tří dětí a nadšená propagátorka online logopedie. Se svoji rodinou zažívám již několik let život v zahraničí. Z mých tří dětí se plynule staly mluvčí dvou jazyků a já s nadšením sleduji jejich vývoj. Jsem zakladatelkou úspěšného e-shopu Logopedie s úsměvem, kde nabízím autorské logopedické obrázkové materiály a pracovní sešity pro snadnější úpravu výslovnosti. Vydávám ve spolupráci s nakladatelství Euromedia pracovní sešity Učíme se hlásku C, L, R a další. Natáčím pro vás výuková vide o logopedii na facebooku Logopedie s úsměvem a podporuji vás rodiče dětí s poruchami komunikace na facebooku Celostní komunikace. Více informací se dozvíte zde. >>
Komentáře