fbpx

Ani vada, ani porucha. Je to jen projev.

V mojí e-mailové schránce se to jen hemží dotazy na téma vad a poruch řeči u dětí. Ačkoliv se týkají mnohdy různých témat, mají tyto dotazy jedno společné.

Je z nich mnohdy cítit strach.

A protože o strachu toho hodně vím, rozhodla jsem se napsat tento příspěvek proto, abych vám ukázala, že je možné strach vyměnit za daleko lepší emoci. Konstruktivnější, čistší a pozitivnější.

A tou je láska.

Strachu je okolo nás všude dost. Není potřeba ho ještě více rozdmýchávat na místech, kam nepatří. Ačkoliv je logopedie obor mezi profesemi, které pomáhají dětem osvojit si normu, v tomto případě výslovnost, která byla nějak stanovena a která se očekává, je nutno říct, že pokud ji dítě neovládne, zas tak moc se neděje.

Tak proč ten strach?

Strach je emoce, která blokuje. Zastavuje, způsobuje stahy, napětí, odpor, vzdor, slabost. Na druhou stranu láska je emoce, která vysílá proudící energii, radost, touhu, vášeň, sílu, spolupráci. Jednoduše řečeno, když se bojíte, stojíte. Přešlapujete na místě, hledáte pomoc, spoléháte na ostatní, nevěříte si. Naopak pokud milujete, jdete vpřed, přijímáte, dáváte, rozdáváte, rostete, zlepšujete se, oceňujete se.

Cítíte ten rozdíl?

A tak se nezapomeňte podívat na své dítě očima lásky. Zapomeňte na to, jestli mu jazýček vykukuje z pusy, jestli mu ostatní nerozumí, jestli ráčkuje nebo koktá. Je to dítě – člověk jako každý z nás. A jeho největší touhou je být milováno se vším všudy. Co když je vada, porucha, nebo jak jsem to pro dnešek nazvala projev, pouze testem lásky k dítěti? Možná je, možná není… Nic ale nezkazíte tím, když se na své dítě budete dívat očima milujících rodičů – bez výhrad. Zkuste na chvíli zavřít oči, představit si jen vás a vaše dítě, a uvolněte z vaší mysli veškerá přesvědčení, která tam stojí a která vás blokují. Pak otevřete oči, dívejte se při tom na vaše dítě a sledujte, co vše ve vás vyvolává jeho vada řeči. Pošlete tato přesvědčení pryč. Jediné, co všechna tato slepě přijatá přesvědčení způsobují, je to, že vás i vaše dítě blokují. Dítě blokují ve vývoji a v úspěchu, v tom být samo sebou, v růstu. Vás blokují v lásce a v radosti. V pocitu vnitřního štěstí. Měl by už mluvit správně… Co tomu řeknou lidi… Rodina mě tlačí, abychom s tím něco udělali… Nikdo mu nerozumí… Co bude dělat ve škole? Budou se mu smát, že šišlá… Nebude moct studovat… Bojím se o něj…Co když jsem něco zanedbala, vyčítala bych si to…Nepodporuji ho dostatečně… Možná těchto negativních přesvědčení najdete ještě víc, každý máme ty své. Zkuste je všechny vzít a naházet do pomyslného koše. Možná bude poloprázdný, plný nebo přeplněný. Určitě ho ale nezapomeňte pečlivě vysypat. Pokud vám to bude milejší, napište si tato přesvědčení na papír a pak je spalte.

Co zůstane?

Jenom vy a vaše dítě. A vaše vzájemná a proudící láska. Přestaňte se bát a začněte více milovat. A věřte mi, začnou se dít zázraky.
Jsem klinická logopedka a zastánkyně celostního přístupu v léčbě poruch komunikace. Maminka tří dětí a nadšená propagátorka online logopedie. Se svoji rodinou zažívám již několik let život v zahraničí. Z mých tří dětí se plynule staly mluvčí dvou jazyků a já s nadšením sleduji jejich vývoj. Jsem zakladatelkou úspěšného e-shopu Logopedie s úsměvem, kde nabízím autorské logopedické obrázkové materiály a pracovní sešity pro snadnější úpravu výslovnosti. Vydávám ve spolupráci s nakladatelství Euromedia pracovní sešity Učíme se hlásku C, L, R a další. Natáčím pro vás výuková vide o logopedii na facebooku Logopedie s úsměvem a podporuji vás rodiče dětí s poruchami komunikace na facebooku Celostní komunikace. Více informací se dozvíte zde. >>
Komentáře