fbpx

Sova, strom a měsíc – logopedická vizualizace

Máte za sebou den plný práce, povinností a požadavků na vás jako rodiče a jediné po čem toužíte je klid? A ještě máte cvičit na logopedii? Máte chuť příští sezení nejraději zrušit, protože jste skoro nic necvičili? Tak jo, nebudu vám namlouvat, že jsem na tom lépe. Já sice žádné termíny plnit nemusím, ale stejně jako vy toužím po tom, abych své dítě naučila správně vyslovovat. A proto se snažím logopedii s dětmi zapojovat přirozeně a moc se u toho nenadřít. A třeba u toho klidně ležet v posteli. Mám ráda meditace a vizualizace a zjistila jsem, že je umí báječně i děti. Meditace a vizualizace totiž podpoří fantazii, chuť vyprávět, uvede dítě do stavu uvolnění, pohody a radosti. A ta k logopedii patří.

Jaké jsou výhody logopedické vizualizace?

  1. procvičí výslovnost
  2. upevní gramatická pravidla
  3. podpoří vyprávění
  4. podpoří prostorové vnímání
  5. rozvíjí myšlení
  6. upevní vztah dítěte k sobě sama
  7. zlepší vztah dítěte k logopedii
  8. dělá logopedii hravou

Jak na to?

1. Relaxační poloha

Ideální je, když dítě leží, třeba už připravené na spaní. Zachumlá se pod peřinu a uvolní se. Necháme dítě chvíli volně dýchat. Pokud má dítě rádo poslech hudby, můžete tuto vizualizaci doprovodit jemnou relaxační hudbou (například zde).

2. Vybereme procvičovaná slova

Vaším úkolem je vybrat 4–6 slov, které spolu lehce souvisejí a zahrnují hlásku, kterou se dítě právě učí. Nejčastěji podstatná jména. Pokud se vám podaří vybrat do souboru alespoň jedno sloveso, rozehrajete v příběhu dítěte více akce. Pokud přidáte přídavná jména, podpoříte více uvědomění si detailu, kvality, soustředění na konkrétní prvek, což podpoří vyšší koncentraci dítěte a hlubší uvolnění.

3. Dáme dítěti volnost a necháme se vést

Dejte dítěti čas a netlačte na něho s odpověďmi. Možná nebude chtít vůbec vyprávět, jen se dívat. I to je v pořádku. Možná se ponoří tak hluboko, že vám u toho i usne, což určitě oceníte. Pokud ano, můžete ho druhý den vyzvat, aby vám vyprávělo, co vidělo, nebo to zkusilo namalovat. S radostí vám o obrázku povypráví.

A jak to může vypadat v praxi?

„Jonášku, zavři oči a představ si takovou pohádku. Dívej se a vyprávěj mi, co vidíš. Já ti budu posílat různé kouzelné předměty a jsem zvědavá co z nich vykouzlíš.“ Necháme děti chvíli volně dýchat a pak přidáváme postupně slova ze slovníku, který dítě právě trénuje. Třeba S – sova, měsíc, strom, spát, svítit. Všimněte si, kolikrát dítě procvičí hlásku S.  1. slovo: Sova Jonáš: Joo, já ji vidím, je taková velká a hnědá a má velké oči. Já: A co ta sova dělá? Jonáš: Nic, vidím jenom Sovu. 2. slovo: Strom A Jonášek volně pokračuje… Ta Sova si Sedla na Strom. Já: A jak je vysoko? Jonáš: Moc ne. Sedí na první větvi. Já: A vidíš ji celou? Jonáš: Ne, je Schovaná za liStím. 3. slovo: Spát Jonáš: Jé, mami, ta Sova Spí. Já: A kde? Jonáš: No na tom Stromě přeci. 4. slovo: Měsíc Jonáš: Jéé, já tam vidím i hvězdy na obloze. Já: A jaký má tvar měsíc? Je to srpeček nebo je celý? Jonáš: Srpeček.“ 5. slovo: Svítit Jonáš: No a Svítí, mami, ale jen trochu. Já: A co ta Sova? Jonáš: Ta Sova není Skoro vidět. Stačí pět slov a máme na 3–5 minutek báječné procvičování, které spojíte s relaxací. Já se přiznám, že někdy se nechám sama unášet. Lehnu si vedle dítěte a představuji si. Pak se o své příběhy spolu dělíme. Věřím, že cítíte, že touze sdílet v tuto chvíli nic nebrání. Tahle metoda má ale jedno riziko. Můžete u ní oba usnout. Pokud si vaše dítě nedokáže představovat, neví, jak na to, můžete mu ukázat pět obrázků ještě předtím, než začnete. Ty naše jsou pro to ideální. Slovníky na hlásky pro vaše děti najdete zde. LOGO P.S.: Toto cvičení je vhodné ve chvíli, kdy dítě již umí hlásku vyslovit v jednotlivých slovech. Tato metoda pomůže dítěti slova zapojit do vět. K čemu mu to bude? Když umí dítě tvořit věty se správnou výslovností během terapie, chybí mu už jen malý krůček k běžné řeči.  Líbí se vám článek? Sdílejte ho těm, kteří by ho mohli potřebovat. Utrápených dětí na logopedii je na světě víc než dost a naším cílem je logopedie s úsměvem 🙂 Martina
Jsem klinická logopedka a zastánkyně celostního přístupu v léčbě poruch komunikace. Maminka tří dětí a nadšená propagátorka online logopedie. Se svoji rodinou zažívám již několik let život v zahraničí. Z mých tří dětí se plynule staly mluvčí dvou jazyků a já s nadšením sleduji jejich vývoj. Jsem zakladatelkou úspěšného e-shopu Logopedie s úsměvem, kde nabízím autorské logopedické obrázkové materiály a pracovní sešity pro snadnější úpravu výslovnosti. Vydávám ve spolupráci s nakladatelství Euromedia pracovní sešity Učíme se hlásku C, L, R a další. Natáčím pro vás výuková vide o logopedii na facebooku Logopedie s úsměvem a podporuji vás rodiče dětí s poruchami komunikace na facebooku Celostní komunikace. Více informací se dozvíte zde. >>
Komentáře