Prvotní komunikace jako základ pro vývoj řeči

JAZYKOVÉ ROVINY 1.DÍL

Možná právě na této pyramidě lépe porozumíte tomu, proč mě zajímá především ta spodní část, která je největší a ze které se to vše odvíjí. A možná právě nyní porozumíte tomu, proč je tolik potřebné tuto rovinu uzdravit, aby se mohla řeč vyvíjet.

Lingvistika tyto roviny jazyka popisuje velmi odborně názvy, které by vám zamotaly hlavu a tak je tu zcela záměrně nedám. Pro svoji potřebu a pro potřeby vysvětlit, o co ve vývoji řeči jde především, používám tyto trochu zjednodušené pojmy.

1. rovina – KOMUNIKACE

– zahrnuje především neverbální prvky, řeč těla, ale také zvukové, hlasové projevy těla, schopnost dorozumět se, sdílet, naslouchat, ptát se

To, jak maminka reaguje na dítě, a jeho první projevy gesta, oční pohled, dotek, ale také pozici těla čte, a uspokojuje jeho potřeby vytváří základy pro komunikaci. Dítě má omezené možnosti.

Křik, napětí v těle, oční pohled, úsměv,kterým postupně lépe a lépe vyjadřuje to, co cítí. Toto vyjadřování se ROZVÍJÍ tím, že maminka na jeho projev REAGUJE a pomáhá mu uspokojením dané potřeby (např. mokrá plenka na zadečku) pochopit, co je to nepohodlí, které jeho tělo cítí, a které se mu tak nelíbí.

A kvůli kterému křičí.

UČÍ DÍTĚ POROZUMĚT SVÉMU TĚLU JEHO POTŘEBÁM, POCITŮM, EMOCÍM.

Pro dítě je vše nové, ale maminka skrze své reakce, skrze svá slova, jednoduchá pojmenování může dát vysvětlení, pochopení a ujištění, že vše je v pořádku.

Je to „jen“ mokro, bolest, tlak, zima, chlad. A to vše k tělu patří. To vše je pro tělo přirozené.

Jde:
O první rozhovory – tělo s tělem
O první interakce – hlas s hlasem
O první doteky – úchopy a uvolnění
O první pohledy – vyjadřující soulad, pochopení, propojení, nacítění, porozumění
O první zvuky – hlas, křik, slabiky, které vyjadřují celou situaci

O první krůčky SOCIÁLNÍHO a EMOČNÍHO kontaktu, který je základem pro komunikaci.

Je v pořádku říci, nevím. Nevím si rady. Nevím, co mi teď říkáš. Ale snažím se ti rozumět.
I pro maminku je to vše nové. Učí se reagovat poprvé. Číst pohled novorozence, jeho hlas, křik rozeznat. Nepřichází to automaticky, ale každá její reakce na projev dítěte učí také maminku, co tento projev znamenal. Trefila se? Netrefila?
Vše je zkušenost.

Tyto první rozhovory i pocity jsou nesmírně důležité a jsou zdrojem pro další vývoj řeči dítěte. A také pro jeho pocit bezpečí a přijetí.

Hlas maminky je pro dítě uspokojením, uklidněním a utišením, stejně jako hlas dítěte je pro maminku zdrojem informace, propojení a lásky, pochopení. Naladění se na sebe.

Maminka sama se cítí postupně silnější a vědomější, a od dítěte se učí jeho signály, učí se na ně reagovat, rozpoznávat je a naplňovat. Promlouvá k němu a ono na její projev reaguje. Střídají se, učí se naslouchat. Rozumět.

Co se děje ve chvíli, kdy emoční situace není vyladěná?
Kdy v těle maminky je plno napětí, kdy v těle dítěte nedochází k uvolnění. Kdy pohledy jsou bezcílné, nejasné a nepochopitelné. Kdy sdílení není vyslyšeno. Kdy dotek není nasycen?

Kdy tělo je stažené, pro napětí, které rodič cítí.
Ať už je důvod jakýkoli, není to špatně.
Stane. Je to život.

Cesta každého je jedinečná a mělo, má to být přesně tak, jak to je.

Je však dobré si uvědomit, že právě tato rovina je zdrojem pro další vývoj o kterém budu psát v dalším díle.
A i když na začátku není stoprocentní, později ji můžeme harmonizovat.

DOTEKY jsou tu pořád, hlas našeho těla také. Oči a pohledy jsou připravené ke sdílení, uši k naslouchání.
Nic není ztraceno.
Možná to právě začíná.

Martina

Konzultace pro rodiče dětí s poruchou řeči najdete zde.

Jsem klinická logopedka a zastánkyně celostního přístupu v léčbě poruch komunikace. Maminka tří dětí a nadšená propagátorka online logopedie. Se svoji rodinou zažívám již několik let život v zahraničí. Z mých tří dětí se plynule staly mluvčí dvou jazyků a já s nadšením sleduji jejich vývoj. Jsem zakladatelkou úspěšného e-shopu Logopedie s úsměvem, kde nabízím autorské logopedické obrázkové materiály a pracovní sešity pro snadnější úpravu výslovnosti. Vydávám ve spolupráci s nakladatelství Euromedia pracovní sešity Učíme se hlásku C, L, R a další. Natáčím pro vás výuková vide o logopedii na facebooku Logopedie s úsměvem a podporuji vás rodiče dětí s poruchami komunikace na facebooku Celostní komunikace. Více informací se dozvíte zde. >>

E-shop Logopedie s úsměvem ZDE >>>

Obrázkové kartičky a pracovní sešity na logopedii, které děti milují a u kterých s chutí povídají zde.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.