fbpx

Nemějte strach z polohy na bříšku aneb jak se vyhnout sleželé hlavičce?

Jak se vyhnout sleželé hlavičce a jak správně polohovat miminko? Kdy s polohováním začít a jak dlouho je potřeba? Na tyto a další otázky jsem se ptala fyzioterapeutky Kristiny Černé, která má dlouholeté zkušenosti s fyzioterapií dětí s opožděným psychomotorickým vývojem, s dětmi nedonošenými, zkrátka s takovými dětmi, které vyžadují rehabilitační cvičení již v prvních měsících po narození. Téma polohového asymetrického syndromu (PAS) mě kdysi dávno velmi zaujalo. Nejen proto, že se mě osobně týkalo, jelikož můj nejstarší syn preferoval jednu stranu a musel nakonec pár měsíců cvičit Vojtovu metodu. V té době jsem se také poprvé dozvěděla o tom, že špatná poloha kojence má vliv mimo jiné také na vývoj výslovnosti. A jelikož se na svém blogu věnuji právě prevenci, informace, které načerpáte právě z tohoto rozhovoru, mohou být prvním krokem ke správnému vývoji řeči vašeho dítěte.

Kristino, můžeš nám prosím vysvětlit, proč je důležité polohovat miminka hned po narození?

Novorozenec (0–6 týdnů) preferuje více jednu stranu na zádech i na břiše. To znamená, že má otočenou hlavu k jedné straně a s tím je natočený i celý trup, v podstatě je překlopený na bok. To má vliv na tvar hlavy i na tvar obličeje, polohu čelistí (skus), logopedické vady, ale také na zakřivení páteře (lordóza kyfóza, skolióza), stejně jako na kyčelní klouby a klenbu nohy. Proto je důležité dítě správně polohovat. Pokud novorozence nepolohujeme, tedy nezměníme mu sami aktivně polohu, bude pasivně ležet na stranu, kam mu padá hlava, a jeho vývoj nebude probíhat správně.

Mnoho maminek se dnes obává toho, zda je poloha na bříšku pro dítě bezpečná. Jsou tedy nějaká pravidla, která bys doporučila dodržet? Jak dlouho a odkdy v poloze na bříšku může miminko být?

Na břiše polohujeme miminko hned, jak se mu zahojí pupík, tedy u většiny dětí nejdéle týden po porodu. Osvědčilo se mi miminko polohovat minimálně při každém přebalení. Je dobré dítě na polohu na bříšku zvykat a umožnit mu se v ní postupně zlepšovat v souběhu s psychomotorickým vývojem. V délce setrvání na bříšku bych se řídila reakcí miminka. Pokud pláče, protože se mu v poloze na bříšku nelíbí, vrátíme ho na záda a po chvíli polohu zopakujeme. Přesto se nenechte pláčem dítěte odradit a spíše polohujte častěji než déle. Od 3 měsíců již miminko samo udrží hlavu a nepadá do stran, poloha na bříšku by již měla být stabilní. Od 3–4 měsíců si již hraje na břiše samo. Dokud dítě není na bříšku stabilní, musíte u něj stále být. V žádném případě nenecháme dítě ležet na bříšku samotné ve vyšší poloze (na přebalovacím pultu, gauči apod.). Hrozí riziko překulení dítěte na zem. Můžeme ho nechat samotné, pouze pokud je na kojenecké podložce přímo na zemi. Zdravé a donošené dítě se na bříšku samo neudusí, takže se této polohy opravdu nemusíte bát. Hlavně miminko polohujte, ať se správně vyvíjí a má kulatou hlavičku.

Pojďme si tedy ještě jednou zopakovat, co může způsobit chybné ukládání miminka?

Oploštělé záhlaví, asymetrii obličeje, asymetrii v ústní dutině – vadný skus, logopedické vady, ortodontické vady, vadné držení těla, skoliózu, vady kyčelního kloubu, ploché nohy aj.

Zajímalo by mě, jak rodiče poznají, že má miminko polohový asymetrický syndrom, tedy že upřednostňuje jednu stranu?

Pozná se to velmi jednoduše. Miminko preferuje otočení hlavy k jedné straně, a to jak na zádech, tak i na břiše. Od 4. týdne je schopno 50 % dětí fixovat očima obličej nebo předmět, který je zaujme, všechny děti už to zvládají nejpozději v 8 týdnech. Pokud dítě preferuje jednu stranu, polohový asymetrický syndrom se může ještě více upevnit, a to hlavně v případě, že dítě cíleně nemotivujete hlavu otočit na druhou stranu nebo ji ani otočit nemůže. To pak upozorňuje na vážnější problém, kterým může být např. blokáda v krční páteři, po odstranění této blokády (RHB lékařem, fyzioterapeutem) je otočení hlavy možné již do obou stran. Příčin blokády je samozřejmě víc. Riziková pro PAS jsou miminka se zlomenou klíční kostí během porodu, nebo děti s parézou plexus brachialis, což je částečné/úplné ochrnutí horní končetiny při poškození pažního nervu během porodu. Pokud dítě leží k jedné straně, začne se mu oplošťovat záhlaví, což je patrné již ve 4–6 týdnech, později je vidět také asymetrie v obličeji.

Lze s tím něco dělat?

Ano, je potřeba vyhledat rehabilitačního lékaře, fyzioterapeuta, který má praktické zkušenosti s dětmi do 1 roku. Důležité je odhalit příčinu PAS a vybrat cílenou terapii. Někdy stačí pouze správné a důsledné polohování, jindy se musí intenzivněji cvičit. Vždy se to ale vyplatí.

Kam se tedy mohou rodiče obrátit pro první pomoc?

Nejdřív musejí k dětskému lékaři, který miminko prohlédne a vypíše poukaz na další vyšetření na rehabilitaci. Pak záleží na tom, kde bydlíte. Já doporučuji s poukazem navštívit rehabilitačního lékaře, fyzioterapeuta nebo neurologa. Mohl by vás přijmout i ortoped, ale nemám s nimi dobré zkušenosti. Zbytečně vyčkávají, anebo neřeší PAS vůbec. Děkuji mnohokrát za rozhovor. Přeji ti mnoho úspěchů v současné práci a radost z rehabilitačních pokroků tvých klientů. Kristina Černá pracuje jako fyzioterapeutka již více než 10 let a má bohaté zkušenosti s dětmi s opožděným psychomotorickým vývojem, které nabyla v Dětském denním rehabilitačním stacionáři v Hradci Králové, kde je v provozu riziková poradna pro novorozence. Nyní pracuje v zařízení Vrbická Zelinková – rehabilitace v Pardubicích. Máte i vy zkušenosti s polohovým asymetrickým syndromem? Podělte se o ně s námi, těšíme se na vaše komentáře pod článkem.
Jsem klinická logopedka a zastánkyně celostního přístupu v léčbě poruch komunikace. Maminka tří dětí a nadšená propagátorka online logopedie. Se svoji rodinou zažívám již několik let život v zahraničí. Z mých tří dětí se plynule staly mluvčí dvou jazyků a já s nadšením sleduji jejich vývoj. Jsem zakladatelkou úspěšného e-shopu Logopedie s úsměvem, kde nabízím autorské logopedické obrázkové materiály a pracovní sešity pro snadnější úpravu výslovnosti. Vydávám ve spolupráci s nakladatelství Euromedia pracovní sešity Učíme se hlásku C, L, R a další. Natáčím pro vás výuková vide o logopedii na facebooku Logopedie s úsměvem a podporuji vás rodiče dětí s poruchami komunikace na facebooku Celostní komunikace. Více informací se dozvíte zde. >>
Komentáře