Jaká je celostně vedená terapie s 

klinickou logopedkou  a life koučkou

Martinou Kolmanovou

Pracuji pouze celostním způsobem, což znamená, že v mé péči dostane podporu nejen dítě, ale také rodič. Kombinuji sezení s dítětem se sezením s rodičem. 

Komunikace je interakcí uvnitř rodiny, je ovlivňována osobním nastavením rodiče, jeho vnitřními přesvědčeními, ale také jeho osobním životním příběhem. Spojitost mezi sebou a svým dítětem ve vztahu k řeči, si rodič sám mnohdy neuvědomuje. Nicméně osobní a tělesné prožívání rodiče má na dítě  a jeho vývoj přímý vliv. 

Nepříjemné prožitky a stres ovlivňuje tělesné napětí, míru hladiny stresových hormonů, sebe-vědomí, schopnost koncentrace i míru spolupráce jak dítěte tak rodiče. 

Někdy se však stane, že je okolo dítěte a rodiče temný závoj způsobený nezpracovaným traumatem, ať už v přímém dětství rodiče nebo v jeho osobním příběhu s dítětem /porodní trauma, výživové potíže, úzkost a strach, deprese, pocit vnitřního ohrožení a nejistoty/. A to se odraží v míře jeho vnitřního klidu a nastavení vůči dítěti. 

Velmi často se zvýšený stres projevuje:

 • přemírou úzskosti a strachu
 • touhou udělat pro dítě maximum
 • neuvědomování si vlastní hranice a tělesného vyčerpání
 • pocitem viny a nízkým sebe-vědomím

Rodič pak často ve snaze dítěti pomoci dělá doslova nemožné a jde za hranice sebe sama, téměř do stavu fyzického nebo psychického vyčerpání. V takovém stavu však pro dítě není oporou. Naopak, dítě tento stav přejímá a vykazuje stejnou míru napětí, které je uzamčené v jeho těle ve formě napjatých / uvolněných svalů, neochotou spolupracovat, slabou mírou koncentrace, s pocitem nedostatečnosti a selhání. 

Ve chvíli, kdy se nám podaří společně odhalit okamžiky, které byly bolestné a přivedeme je do vědomí rodiče, a ošetříme je, dochází k uvolnění komunikačních a emočních bloků na straně rodiče, a to má přímý efekt na uvolnění komunikace na straně dítěte. 

A pak se stává, že slova nebo hlásky "naskakují" samy, aniž bychom jim věnovali přílišné úsilí. Vrací se úsměv na tvář dítěti i rodiči, svaly se uvolňují a narůstá míra klidu uvnitř rodiny. Dítě je otevřenějěí a sdílnější. A jednoduše mezi dítětem a rodičem znovu proudí zdravá forma lásky. 

Často se ptáte, jak jsem k tomuto přístupu došla.

Abych byla zcela upřímná, dovedl mě k ní můj osobní život a postupně mě v ní utvrzují také moji klienti. Začala jsem jen naslouchat a nechala se vést. Děti jsou velmi moudré a já jsem jejich odpor a nechuť nikdy nebrala na lehkou váhu a hledala jsem důvody, které leží za. Ukazuje se, že dítě velmi jasně a zřetelně komunikuje své vnitřní nepohodlí, které ho zatěžuje, ne vždy je však tomuto sdílení správně rozuměno. Ví přesně, kdy má v ději hlavní roli a kdy naopak vedlejší a přenechá prostor rodiči. Je to až neuvěřitelné, jak vnímavé děti jsou. A já se jen raduji, když se nám podaří se na tuto vlnu života naladit a nechat se jí společně unášet. 

Každé dítě je jedinečné, každá rodina je jedinečná a má svůj osobní příběh. Občas je to šifra i pro mě. Naučila jsem se ale jediné. 

KDO NASLOUCHÁ, POROZUMÍ. 

Tím, že upravuji dítěti "poruchu" řeči a zároveň ošetřuji hlubší vrstvy, kterých se tato porucha řeči dotýká, podporuji rodinu v znovu nalezení ztracené harmonie.

Mým přáním je, aby porucha dítěte rodinu spojila ne rozdělila. Láká vás tato forma práce, ale nevíte, zda je to pro vás?  Přečtěte si vpravo na stránce, jakou zkušenost má maminka Lenka. 

Mgr. Martina Kolmanová

 

Klinická logopedka, autorka principů Celostní komunikace a  provozovatelka e-shopu Logopedie s úsměvem plného obrázkových logopedických kartiček a sešitů pro děti, lektorka on-line kurzů pro batolata a předškoláky a pracovních sešitů Učíme se hlásku L, R, S, C a Ř vydané nakladatelstvím Euromedia. 

Jak vnímají prospěšnost celostního přístupu naši klienti?

 

Žijeme v zahraničí, naše děti navštěvují německou školu a školku, proto nás logopedie přes Skype nadchla, předčila naše očekávání a spolupráce s Martinou je vynikající. Před nějakým časem jsem absolvovala u Martiny i pár konzultací pro rodiče, neboť jsme narazili i na jiné komunikační problémy se synem. Zpočátku jsem ke konzultaci byla skeptická a nebyla jsem si jistá, zda nám pomůže. Ale opak byl pravdou a já jen žasla, jak moc pomohla konzultace mě samotné a hlavně jak se zlepšil, prohloubil náš vztah se synem. Jsem velice ráda, že se Martina vydala cestou celostní komunikace, neb si myslím, že problém by se měl řešit komplexně a ne jen po částech. Vážím si naší téměř dvouleté spolupráce s Martinou, máme v ní plnou důvěru, její lidský přístup a množství pracovních i osobních zkušeností můžeme vřele doporučit. Dokonce i naše děti se na logopedii těší 😊.
Lenka Fousová, maminka Martínka

Pro koho je celostní přístup? 

 • Ráda bys poznala více sebe i svůj vztah k sobě a svému dítěti
 • Je ti blízká myšlenka, že porucha řeči tu není náhodou
 • Přeješ si své dítě doprovázet respektujícím způsobem a jeho komunikační potíže vnímat jako zdroj pro osobní poznání a rozvinutí hlubšího a láskyplnějšího vztahu
 • Jsi otevřená novým zkušenostem a osobnímu sdílení, pohledu do nitra sebe a uvolnění nepotřebných přesvědčení, která ti blokují cestu životem
 • Jsi maminka dítěte s poruchou řeči
  V případě, že je dítě mladší 4,5 let, terapie probíhá pouze s rodičem formou konzultací, více v menu on-line péče - KONZULTACE PRO RODIČE
 • Jsi přístupná netradičním formám práce, meditace, imaginace, body terapie a to jak pro dítě tak rodiče

Pak je celostní přístup přímo pro tebe. 

 

V případě, že sis neodpověděla více než 3x ano, pak ti doporučím vyhledat běžnou logopedickou péči v místě bydliště a využít služeb mých skvělých kolegů a kolegyň, které najdeš zde.  

Balíček celostní péče

pro rodiče a dítě na 3 měsíce zahrnuje: 

Na paní Martinu Kolmanovou jsem se obrátila po 2 letech neúspěšné logopedické péče v místě bydliště, kdy i přes intenzivní trénink a spoustu investovaného času nebyl vidět žádný efekt. Podrobně nám vysvětlila důvody našeho neúspěchu a pustili jsme se do práce. Během terapií se zmínila o konzultaci pro rodiče, o které jsem věděla, ale měla jsem strach znovu otevírat staré rány. Po půl roce jsem se rozhodla a kdybych věděla dnes, co mě čeká, neváhala bych ani minutu. Martina vedla rozhovor velmi citlivě a našla příčinu potíží. Dala mi nástroje k uzdravení, které používám samostatně podle svých časových možností. Tak rychle, jak jsem se posunula na cestě vpřed já, se posunul i syn. Začal říkat R přesně v okamžiku, kdy se mi podařilo uvolnit jeden z bloků. Jako bonus této terapie pozoruji více energie, která mi tolik let chyběla. Děkuji Martině, že je mým průvodcem.
Jana Šestáková, maminka Vašíka
V únoru letošního roku 2020 jsem začala Podporující koučink pro rodiče dětí s poruchou komunikace. Upřímně.... vůbec jsem si nedokázala představit, co se bude dít. Měla jsem za to, že budeme probírat témata jako: jak zvládnout stres, co dělám špatně, čemu se vyhnout, jak dítě přimět, aby spolupracovalo aj. Ale Martina je profesionálka na nejvyšší možné úrovni a člověk na správném místě! To, co se dělo, mi ze začátku připomnělo svět z Alenky z říše Divů. Společně jsme započaly sezení s tématem Já. Proč právě JÁ, KDYŽ MÁME ŘEŠIT NAŠEHO SYNA (expresivní dysfázie) Ale Martina mi začala ukazovat něco, co jsem netušila, že mám v sobě a jak to vše dokáže ovlivnit našeho Jakuba. Dokázala se naladit dostat na místa, která byla hodně bolavá a která měla dopad na syna. Pomalu mě začala vést cestou porozumění, zbavovat se starých návyků a krůček po krůčku překračovat milníky, které vedly k depresím, strachu, zlobě, obavám a sebeobviňování. Dostaly jsme se pomocí cvičení a meditací k samé podstatě všeho. Ale podstata není jen jedna: skládá se jako obraz puzzle z dílků, který se musí složit, aby vše dostalo smysl a řád. Naučila mě, že v první řadě jsem důležitá Já. Protože právě vliv rodiče na dítě je obrovský a dokáže způsobit fatální následky! Po pár lekcích jsem začala vidět výsledky nejen na sobě, ale i na synovi: jeho hyperaktivita se snížila, byl klidnější, vyrovnanější, bez zbytečných výlevů zlosti a nesoustředěnosti. Je tohle moje dítě, jakého jsem znala? To přece není možné?!! Je....a víte proč? Protože každá cesta se skládá ze startu a z cíle. A pokud se díváte ze startu přímo na konec cesty, už se vám v hlavě vše hroutí a naskakuje myšlenka: tohle nikdy nedokážu! Martina mi na této naší cestě ukázala, že se musím dívat jen před sebe: zvládat krůček po krůčku, jako když leze na skálu. A když už se dívám, tak za sebe, protože uvidím, jak velký kus cesty už jsme se synem zvládli a to je veliká motivace. Cesta k vrcholu se blíží každým krokem a jednou tam dojdeme. Děti jsou našimi velkými učiteli. Ukazují nám spoustu věcí, které nedokážeme nebo neumíme vidět. A Martina je velký učitel a průvodce jak dětí, tak hlavně nás rodičů. O celostní komunikaci se moc nemluví. Spousta z nás si nedovede představit, že vše souvisí se vším. Je skvělé potkat terapeuta na tak vysoké úrovni a zjistit, že dokáže být i přítelem❤️
Ema Pitnerová, maminka Jakuba

Pro dítě

 • 1x logopedická diagnostika -90min
  Diagnostika není součástí balíčku a hradí se samostatně. Je určena pro zhodnocení vývoje řeči dítěte. Je podmínkou zahájení terapie. Vhodná pro děti od 4,5let. Délka diagnostiky je 60 minut.
 • 6 x sezení pro dítě - 30min/sezení
  V sezení s dítětem používám body orieanted therapy, prvky yogy, meditace a imaginace, ale také tradiční a moderní metody klinické logopedické práce s dítětem, samozřejmostí je respektující přístup k dítěti a posílení jeho sebevědomí a komunikačních dovedností.
 • Autorské obrázkové materiály pro dítě k domácí péči
  Jsem autorka obrázkových materiálů pro děti s poruchami komunikace a také autorka pracovních sešitů Učíme se hlásku L, R, S, Ř, C, které jsem vydala ve spolupráci s nakladatelstvím Euromedia. Veškeré naše produkty dostáváte jako klienti v pdf verzi zdarma.
 • Online webová aplikace LOGOTRON - pro domácí procvičení, ONLINE výuková videa
  Dostanete také přístup do naší webové aplikace zdarma a můžete ji použít pro práci doma s dítětem. Současně dostanete přístup ke vzdělávacím videím, která jsou určena pro rodiče.
 • E-book Logopedie na doma 1 - výslovnost, E-book Logopedie na doma 2-Sluchové vnímání, Online kurz pro předškoláky nebo Online kurz pro batolata
  K terapii dostáváte zdarma e-booky, které obsahují materiály k domácí práci, ale také potřebné pracovní sešity a materiály z mých online kurzů.

Pro rodiče

 • 3 x sezení pro rodiče - 90min
  Sezení probíhá 1x za měsíc a je zaměřeno na podporu rodiče. Uvolnění emočních a komunikačních bloků, posílení sebe-vědomí, nalezení své vnitřní síly a posílení lásky a vztahu k dítěti.
 • Meditace
  Při práci s rodičem používám různé techniky a jednou z nich je řízená meditace. Součástí práce jsou nejen již vzniklé meditace, ale také mnohdy meditace, která je natočena na míru rodiči a jeho osobního příběhu.
 • Sdílení osobních prožitků mezi sezeními
  Otevření komunikace ze strany rodiče a podpora sdílení emočních a vnitřních prožitků je nedílnou součástí celostní terapie. A proto vytvářím prostor mezi sezeními a nabízím možnost otevřeně sdílet - emailem nebo krátkou video nahrávkou to, co rodič ve vztahu k sobě nebo dítěti prožívá.
 • Yoga a body terapeutické techniky
  Pro hlubší práci s tělem používám body terapeutické techniky, práci s dechem, svalovým uvolněním, vnímáním těla. Tyto techniky jsou v případě potřeby rodiči předány ve formě audio nebo video nahrávky.

Ceník služeb

platný do 31. 12. 2020

V případě zájmu o spolupráci je potřeba nejrpve objednat diagnostiku dítěte. Po vzájemné domluvě je možné následně objednat 3 měsíční balíček péče. 

Diagnostika dítěte
1500 Kč
bez DPH
Úvodní diagnostika dítěte před zahájením práce s dítětem i rodičem. Zhodnocení vývoje řeči a rozhovor s rodičem dítěte v délce 90 minut.
3 měsíční balíček péče
7900 Kč
bez DPH
Balíček zahrnuje: - 6x sezení pro dítě cca 40 minut - 3x sezení pro rodiče 90 minut Veškeré online materiály, meditace na míru, videa a konzultace mezi terapiemi jsou zdarma.

Docházíte již s dítětem na logopedii a ráda byste jako doplněk přidala práci na sobě? 

Je to možné, Můžete využít podporující konzultace pro rodiče dítěte s poruchou komunikace,

Více se dočtete zde

Každý člověk má svůj příběh,

aneb co o našich službách říkají rodiče dětí.

Při hledání logopeda jsem měla hned několik zásadních požadavků. 1) Musí to být časově nenáročné, abych se z toho nezbláznila. 2) Musí to být efektivní, abychom měli jasné výsledky. 3) Přeji si, aby to bylo citlivé a s celostním přesahem, psychologicky vstřícné vůči mému dítěti. Nechtěla jsem mu způsobovat mindráky, ani ho "drtit" další povinností. S radostí můžu říct, že u Martiny jsme byli naprosto spokojení. Terapie nám zabírala poměrně málo času. Bavila nás a za pár týdnů jsme měli hotovo. Matyáš byl vždy klidný, v pořádku a na Martinu se vyloženě těšil. A i pro mě to bylo opravdu "na pohodu". Její péči proto vřele doporučuji.
Martéta Strnadová, maminka Matyášewww.marketastrnadova.cz

Pro více informací pište na:  logopediesusmevem@gmail.com

konzultaci jsem objednávala pro svou tehdy téměř 5 letou vnučku. Dítě moc nemluví a nechce trénovat výslovnost. S cizími lidmi většinou komunikuje neverbálně, případně jednoslovně. Na konzultacích s klinickou logopedkou nespolupracovala a kontakt nenavázala. Byla to její první zkušenost s komunikací přes Skype. Navíc jsme málem zmeškaly začátek kvůli špatnému načasování vycházky, tak byla celá uhnaná, jak jsme spěchaly. Matka nebyla při konzultaci přítomná, protože byla v zaměstnání. Po navázání spojení a krátkém úvodnímu hovoru se paní Martina s vnučkou rozpovídala a milým a klidným způsobem ji prováděla různými úlohami. Dítě se zapojilo a spolupracovalo. Komunikovalo sice potichu a nesměle, ale neobvykle hodně. Po dokončení všech úkolů jsme s paní Martinou vše krátce uzavřely již samy a spokojená vnučka přiběhla a ukazovala své hračky. Bylo vidět, že je jí paní Martina sympatická. Vyhodnocení konzultace obdržela dcera e-mailem, hodnocení bylo objektivní, popisné a s doporučeními, co je třeba u dítěte rozvíjet. Vše je velice srozumitelné i pro laiky, návody na cvičení jsou praktické. Konzultaci mohu rozhodně doporučit. Probíhá v domácím prostředí, dítě je uvolněnější než v cizí kanceláři. Paní Martina měla připravenou spoustu obrázků a pomůcek, ve kterých se dítě rychle zorientovalo a mohlo reagovat. Celý hovor je veden velmi přirozeně a nenásilně. Vynikající zkušenost.
Zuzana Indrová, babička Emy