Online logopedie – to nejde!

Je leden 2015 a moje děti se loučí v lesní mateřské školce U Tří veverek. Se slzami v očích na mě doléhá síla našeho rozhodnutí. Skutečně odjíždíme. Dům téměř vyklizený, budoucí nájemníci domluvení, letenky zakoupeny, už nelze couvnout. Letíme se třemi dětmi do USA. Na rok, možná na dýl, kdo ví?

 

Loučím se s ředitelkou lesní školky, která mi mezi řečí říká: „Hele, a nechceš dělat online terapie?“ Chytám ten nápad, ale rovnou ho zavrhuju: „Online terapie, to si teda nedovedu představit. To nejde!“ Znáte to, když to nejde ve vaší hlavě, jak by to mohlo jít v realitě. Ale někdy vás vesmír chce přesvědčit, že cesty existují.

O pár měsíců později se mi v hlavě tvoří mlhavá představa a slovní spojení To nejde se mění na No, možná by to šlo. V té době prodělá můj strejda mozkovou příhodu. Já mám plné ruce práce s tím, abychom zvládli přechod a kulturní šok z přeletu do USA, ale žádost rodiny neodmítám. V podstatě mám radost, že můžu v takto obtížné situaci pomoci tím, co umím.

Vše zlé je pro něco dobré

Strejda první dny vůbec nemluví (má globální afázii), postupně se však během několika dnů jeho stav změní a začíná mluvit. Má štěstí. Ložisko příliš nezasáhlo oblast porozumění. Moje mamka mi volá a ptá se, jestli bych s ním nemohla nějak cvičit. Mohla, říkám si. Zkušenost s dospělými mám sice mizivou, ale to má na začátku každý.

Nemám s sebou ani žádné materiály, které bych mohla použít, a tak zoufale zjišťuji, že pracovních materiálů je pro tyto pacienty neskutečně málo. Vím, že pro děti jich je sice dost, ale v bídné kvalitě. Pro dospělé nejsou skoro žádné. Tak co teď?

Po nocích si se strejdou voláme. V nemocnici dostal první termín na logopedii až za měsíc po propuštění z nemocnice. Přiznám se, že mě takový postup dost šokoval. Toto důležité období, kdy mozek pracuje na plné obrátky, aby se stav těla vrátil tam, kde byl, nelze promeškat čekáním.

Třikrát za týden spolu hodinu trénujeme. Strejda je zvyklý vstávat brzy a mně v deset večer už všechny děti spí. Mám klid na práci a mám radost. Baví mě to. Stahuji materiály, využívám různé online weby pro školáky. Strejda se rychle zlepšuje.

A já? Najednou mi dochází, že dělám logopedii na dálku. Z USA. A můj mozek pootevírá dvířka možností. Online logopedie se už nezdá nemožná. Po pár měsících spolupráci ukončujeme. Strejda se časem vrací do práce a má se dobře. Je téměř tam, kde byl před mozkovou příhodou. Za tuhle zkušenost jsem neskutečně vděčná.

Zpráva, která mi otevírá oči

Kromě toho na mé facebookové zdi přistála reklama na online speech therapy. Vidím, že americká organizace hledá terapeuty. V angličtině. To pro mě sice není, ale zajímá mě, jak se to v USA dělá. A já zjišťuji, že můj pohled vycházející z omezených hranic České republiky se do amerického pojetí jaksi nehodí.

No jo, vždyť to dá rozum! USA se rozkládá přes několik časových pásem a vzdálenosti jsou tak obrovské, že je jednodušší zavolat si a udělat sezení online. Vidím pár ukázek na webu, účastním se webináře pro terapeuty a říkám si: „Tak když to jde v USA, musí to jít všude.“

V tu dobu navazuji spolupráci s talentovanou Veronikou – tou, co kreslí všechny naše obrázky. Současně zahajuji kurz Podnikání z pláže, ve kterém si vystavím během pár týdnů svoje webovky a mířím do světa – tedy zpět do toho českého.

První reálné kroky

Vychází mi první články, ozývají se první čtenáři, přichází první logopedické dotazy, publikuji první e-booky zdarma. Vypadá to, že na poli online logopedie ještě nikdo nepůsobí. Když zadám na Facebooku slovo logopedie, nevyskočí na mě žádná stránka ani skupina. Když zadám online logopedie do Googlu, nulový odkaz potvrzuje moji domněnku. Ano, budeš první, říkám si.

Takže se třikrát zhluboka nadechnu a vkládám na svůj web službu online logopedie. Netrvá dlouho a ozývají se první zájemci. Pánbůh mi za tu odvahu poslal a stále posílá samé báječné děti báječných rodičů. Byla to sázka do loterie, ale kdo věří, vyhrává.

První sezení mě skutečně nabíjela – jak energií, tak vděčností. Po pár měsících mi došlo, že jsem měla před pár lety přání mít vlastní ambulanci. O tom, že ji budu provozovat za oceánem a vzdušnou cestou, se mi ani nezdálo. A dnes si myslím, že to byl jeden z důvodů, proč jsem měla ten oceán přeletět a nějakou dobu tam pobýt :).

A co říkají o online sezení naši klienti?

Když jsme se rozhodli pro logopedii, šlo nám hlavně o dvě věci: aby to Ondru bavilo a aby z logopedických setkání neodcházel s pocitem, že je na něm něco špatně (protože třeba neodpovídá něčí představě o tom, co by ve svém věku už měl umět).

Martinu jsem poznala nejdříve díky článkům, které psala do blogu na svých stránkách. Vypadalo to, že není „tabulková“ – že ctí, že každé dítě je jedinečné a má svůj vývoj. Že je hravá a že nevnímá jen ŘEČ, ale hlavně DÍTĚ. Že je „in“ – využívá spousty nových poznatků z různých oborů. V jejím pojetí byla pro mě logopedie ŽIVÁ. Takže volba padla poměrně jasně na ni a byla to trefa do černého.

Je pro nás příjemný bonus, že Martina pracuje online. Ušetříme spoustu času za cestu. Zatímco si Ondra povídá s Martinou, stihnu si s mladší dcerkou přečíst pohádku nebo uvařit polévku.

 To, že je Martina v USA, do naší domácnosti vneslo nový rozměr. Povídáme si o tom, jak je možné, že má Martina ráno, když my večeříme, jakými způsoby se dá dostat přes oceán, co rádi jedí lidé v Americe a tak dále.

 Než jsme logopedii „na dálku“ začali, zajímalo mě, jestli se Ondra stačí doma rychle přeladit na práci s Martinou. Teď vím, že to jde hladce: Ondra se těší, takže už 10 minut před naším termínem posedává u stolu a čeká na hovor.

Nevýhoda terapie online? Chvíli trvalo, než jsme vychytali naše domácí prostředí – pohyblivá židle například nebyla to pravé ořechové, protože Ondra Martině ujížděl z obrazu. Při pití z logopedického brčka mi voda kápla na klávesnici a od té doby mi hapruje písmeno K (které Ondra v tu dobu pilně trénoval a já ho viděla i ve snech).

Ondra se asi za deset setkání naučil vyslovovat K, L, Č a Š a zapojovat je do řeči. A setkání s Martinou vnímá jako nějakou zábavnou odpolední aktivitu.

Zuzka, maminka pětiletého Ondry

Už na to nejsem sama. Přizvala jsem před pár měsíci stejně naladěnou Lindu, která pracuje z velké části s dětmi z Čech a z Evropy, a to především kvůli časovému posunu. Pokud byste se tedy chtěli přidat do našeho týmu Logopedie s úsměvem  více o online terapii čtěte zde. Budeme se na vás těšit.

Jsem klinická logopedka a zastánkyně celostního přístupu v léčbě poruch komunikace. Maminka tří dětí a nadšená propagátorka online logopedie. Se svoji rodinou zažívám již několik let život v zahraničí. Z mých tří dětí se plynule staly mluvčí dvou jazyků a já s nadšením sleduji jejich vývoj. Jsem zakladatelkou úspěšného e-shopu Logopedie s úsměvem, kde nabízím autorské logopedické obrázkové materiály a pracovní sešity pro snadnější úpravu výslovnosti. Vydávám ve spolupráci s nakladatelství Euromedia pracovní sešity Učíme se hlásku C, L, R a další. Natáčím pro vás výuková vide o logopedii na facebooku Logopedie s úsměvem a podporuji vás rodiče dětí s poruchami komunikace na facebooku Celostní komunikace. Více informací se dozvíte zde. >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.