LOGOPEDIE NA DOMA

2. díl – Sluchové vnímání

+ pracovní sešit

 • Chcete, aby se vaše dítě naučilo správně vyslovovat všechny hlásky?
 • Obáváte se, že by vaše dítě mohlo mít ve škole potíže se čtením?
 • Má vaše dítě ve čtyřech letech chybnou výslovnost více než pěti hlásek?
 • Chodíte na logopedii a terapie nejde příliš kupředu a chtěli byste ji maximálně podpořit?
 • Chcete mít skvěle připraveného předškoláka?

Chcete znát klíč ke správné výslovnosti a hladkému nácviku čtení a psaní?

Pokud jste si alespoň jednou odpověděli ANO, pak právě pro vás jsem vytvořila tento hravý e-book s pracovním sešitem.

Jsem klinická logopedka a ve své praxi jsem opakovaně vídala děti, které měli před nástupem do školy velké nedostatky ve sluchovém vnímání. A protože vím, že sluchové rozlišování je stavební kámen pro hladký nácvik čtení a psaní, rozhodla jsem se napsat tento e-book.

 

Cílem e-booku je nabídnout rodičům komplexní materiál pro rozvoj sluchového vnímání dítěte, aby jeho první kroky v první třídě byly radostné.  

Terapie je pro mě hrou. Hrou, která aktivně, cíleně, smysluplně a komplexně rozvíjí celou osobnost dítěte. Žádnou dovednost nemůžeme oddělit. Představte si lidskou řeč jako krásnou korunu stromu. Kořeny tohoto stromu, musí být silné a pevně ukotvené v zemi. Když se nějaký uvolní, strom se začne kácet, není vyživován. Koruna opadavá, strom se naklání a padá. Případně přežívá v nedokonalé formě. Stejně tak je to i s řečí.

 

KOŘENY SPRÁVNÉ ŘEČI (MLUVENÉ I PSANÉ) TKVÍ V BEZCHYBNÉ ČINNOSTI SLUCHU, ZRAKU, MOTORIKY I MYŠLENÍ.

 

Měla jsem možnost si to mnohokrát ověřit. Můžete pilovat výslovnost, ale když dítě neslyší, co má říct, dřete a dřete a výsledek se nedostavuje. Měla jsem v terapii několik předškoláků, jejichž rodiče byli přesvědčeni, že děti mají na to, aby nastoupili do první třídy. Já jsem se je snažila, občas i marně, přesvědčit, že dokud děti neslyší hlásky ve slovech nebo když nedokážou spojit dvě hlásky ve slabiku a dokud neví, že ve slově je určitá hláska a jiná tam není, nemají ve škole co dělat. Budou se tam totiž akorát dřít a brzy přijde zklamání, únava z vypětí a neúspěchu. 

 

A toho vás chci ušetřit. Nástup do školy pro vás i vaše dítě může být zábavou, ale i katastrofou. 

 

Maminka Vojty mi kdysi napsala tohle. Byla jedna z těch, které jsem musela o odkladu syna dlouze přesvědčovat.

 

"Jsem nesmírně vděčná, že jsem Vás poslechla a dala synovi odklad. V průběhu roku, co jsme k Vám chodili, jsem viděla, jak synovi sluchové dovednosti dělají velký problém. Teprve teď, když nastoupil s odkladem do první třídy a já vidím, jak je čtení i psaní náročné na sluchové vnímání, jsem si plně uvědomila to, co jste se mi snažila vysvětlit. Nedovedu si představit, že by byl ve škole minulý rok. Byla by to pro nás úplná katastrofa. Takhle nosí Vojta jedničky a úkoly nám zaberou pár minut. Mnohokrát Vám děkuji."

Maminka sedmiletého Vojtíška z Chlumce nad Cidlinou.

 

Chcete to mít s dětmi stejně? Nehoňte je do školy ve chvíli, kdy nejsou vyzrálé, obzvláště kluky. Ti totiž mají za holčičkami v některých podstatných dovednostech opravdu skluz. Vývoj mozku chlapců je odlišný.

Dnes je vědecky potvrzeno, že chlapci mají oslabené dovednosti v jemné motorice (důležité pro psaní), ale i v řeči. Na pozadí tohoto oslabení je odlišný vývoj mozkových struktur, stejně jako tempo jejich dozrávání. 

 

 

Pomocí 30 her, které jsou srozumitelně popsané a snadné, se naučíte různým způsobem a systematicky rozvíjet sluchové vnímání dítěte ve věku od 4 do 6 let.

 • Zjistíte, co vašemu dítěti ve sluchovém vnímání schází, a naučíte se, jak chybějící dovednosti rozvíjet.
 • Ukážu vám, jaké činnosti můžete pro rozvoj sluchového vnímání využít, a krok za krokem vás jimi provedu.
 • Naučím vás jednoduché triky, jak do nácviku zapojit běžné předměty z domácnosti.
 • Naučím vás, jak posílit motivaci dítěte pomocí motivačních archů, využitím matematiky, logiky i praktických činností.
 • Ověříte si, zda je vaše dítě pro nástup do školy již připravené.

 

Jakým způsobem nabyté dovednosti vaše dítě využije?

 

 • Maximálně rozvinete sluchové dovednosti dítěte ještě před nástupem do školy.
 • Zajistíte tak dítěti co nejlepší startovní podmínky pro nástup do první třídy.
 • Podpoříte vývoj správné výslovnosti dítěte.
 • Zvyknete si vy i vaše dítě na cílenou práci doma a nezaskočí vás potom školní příprava.
 • VČAS si uvědomíte, že sluchové dovednosti jsou alfou a omegou správné výslovnosti i schopnosti naučit se číst a psát.
 • A je možné, že se rozhodnete vašemu dítěti vědomě odložit nástup do školy. Pokud ano, budete si jisti, že děláte správně.

Já mám z e-booku obrovskou radost, protože mně vždycky bylo líto rodičů, kteří se báli krok k odkladu školní docházky udělat. Následně mně bylo líto i dětí, které se ve škole doslova trápily. Největší radost mám z toho, že tímto e-bookem dostanete do ruky materiál, který vám pomůže ve vašem rozhodování. Zároveň vás naučí, jak dítě na nástup do školy připravit a vyhnout se pak smutku a zklamání.

 Vaše dítě si možná ani nevšimne, že se něco učí, bude si myslet, že si jen hraje. 

 

Stejně jako v knihkupectví i zde máte možnost do e-booku nahlédnout.

 

obsah e-booku

 

K e-booku jsem připravila také několik bonusů zdarma. 

BONUS č. 1 (v hodnotě 190 Kč zdarma)

Bez pracovního sešitu by to sice taky šlo, ale s ním to bude mnohem zábavnější. Proto jsem vám připravila jako bonus č. 1 pracovní sešit, který doplňuje většinu her. Sešit si můžete vytisknout, anebo s ním pracovat přímo v počítači. 

 

Ukázky zde:

BONUS č. 2 (v hodnotě 190 Kč zdarma)

V průběhu čtvrt roku od zakoupení e-booku vám budu posílat jedenkrát za měsíc další pracovní listy.  Celkem dostanete dalších třicet pracovních listů. 

 • pracovní listy k nácviku rozlišení první hlásky ve slově
 • pracovní listy k nácviku rozlišení poslední hlásky ve slově
 • pracovní listy k nácviku rozlišení hlásky uprostřed

 E-book i pracovní sešit můžete mít ihned doma a začít trénovat ještě dnes! 

 

Cena e-booku s bonusy je 490 Kč.

 

 

Co za tuto cenu dostáváte?

 • Odborné informace podložené několikaletou pracovní zkušeností s dětmi předškolního věku.
 • Smysluplnou, cílenou a systematickou přípravu dítěte na nácvik čtení a psaní a podporu jeho správné výslovnosti.
 • Hodiny zábavného cvičení a kvalitního nácviku rozvoje sluchového vnímání a dalších dovedností dítěte.
 • Připravené materiály, po kterých můžete ihned sáhnout a pracovat s nimi. Tyto materiály můžete použít i opakovaně, protože jsou univerzální.
 • Příjemně strávený čas s dítětem, dobře zorganizovaný, strukturovaný a smysluplný.
 • 30 pracovní listů a dalších 30, které obdržíte následující tři měsíce od zakoupení e-booku.
 • 30denní garanci vrácení peněz.

Možná se vám honí hlavou ještě pár otázek.

 • Je důležité dítě na nástup do školy připravovat? Nezvládne to samo?
  Toto je běžný mýtus rodičů. Dítě se samozřejmě vyvíjí samo o sobě. Záleží však na podnětnosti jeho prostředí. Na stimulech, které jsou mu dopřány. Na činnostech, které s ním rodiče provádějí. Není náhodou, že některé děti jsou připravenější než jiné. Navíc vaše dítě může mít ve vývoji sluchového vnímání mírné zpoždění, ale vy ho můžete včas dohnat. Ušetříte mu tak trauma z neúspěchu. A to za to určitě stojí.
 • Nenaučí se dítě tyto dovednosti ve škole? Proč ho to mám učit já?
  Možná ano, možná ne. V dnešní době je obsah školní docházky tak přeplněný, že se průpravným činnostem před nácvikem čtení a psaní věnuje velmi málo pozornosti. A přitom je to tak důležité. Jsou školy, které si to uvědomují, a dají dětem šanci dotáhnout potřebné dovednosti. Z mé zkušenosti ale musím říct, že většina škol počítá s tím, že dítě již tyto znalosti má a je na výuku připravené. Opak bývá pravdou.
 • Proč se to dítě neučí ve školce?
  Ve školce probíhá v posledním předškolním ročníku všeobecný rozvoj dítěte a příprava na nástup do školy. Učitelé v mateřské škole by se měli sluchovému vnímání dětí věnovat. Nikdy však výuka v kolektivu nenahradí intenzivní individuální cvičení. Dítě může pozornosti paní učitelky uniknout a jeho opoždění nemusí být odhaleno včas.
 • Neseženu tyto pracovní listy a metodiku zdarma na internetu?
  Určitě seženete pracovní listy pro rozvoj sluchového vnímání. Dohledáte v odborné literatuře také vývoj sluchového vnímání. Já vám to však nabízím v komplexní verzi. Nemusíte hledat, zjišťovat a pátrat po tom, jak to má přesně být. Ukáži vám, jak přesně postupovat, kdy přejít z jedné činnosti na druhou a proč. Neuděláte metodickou chybu a ani neodradíte dítě tím, že po něm budete chtít něco, co je pro něj zatím příliš obtížné.
 • Co ten pdf formát?
  Chápu, že pro někoho je online verze méně příjemná. Zároveň mi však dává možnost poskytnout vám tady a teď přesně to, co chci a vím, že vám přinese užitek. Vydání knihy v tištěné formě zabere někdy i pár let. Na to se mi opravdu čekat neche. Můžete si vytisknout pouze pracovní sešit. A ani ne celý. Některé jeho části můžete použít přímo v počítači. Zároveň si jiné můžete tisknout opakovaně, podle vaší potřeby.
 • Mám již Logopedii na doma 1.díl - výslovnost, má smysl kupovat i druhý díl?
  Ano, má. V Logopedii na doma 1. díl se sice rozvoji sluchového vnímání věnuji, ale jen krátce, jelikož sluchové vnímání je komplexní součástí nácviku správné výslovnosti. V druhém díle jsou činnosti více rozpracované, najdete zde další aktivity, které můžete s dětmi provádět a jejich sluchové vnímání cíleně rozvíjet. Druhý díl je skvělým doplňkem prvního dílu. Pracovní listy v obou dílech jsou odlišné.

 

Co o e-booku říkají ostatní?

E-book mě naprosto nadchl. Je plný praktických cvičení, která jsou srozumitelná a výborně metodicky popsaná. Považuji ho za jeden z nejpovedenějších e-booků, které jsem měla možnost přečíst. Učím v 1. a 2. třídě již 25 let a velmi často se setkávám u dětí s problémy sluchového vnímání a špatnou výslovností. Sama ze své praxe vím, jak důležitá je příprava dětí do školy právě v těchto oblastech. Jejich zanedbání vedou k problémům ve čtení a ve psaní (děti je velmi těžce nesou, jsou zklamané, přestávají mít radost z práce a začíná se nabalovat kolotoč starostí). Málokdo si uvědomuje, že dobrou přípravou zajistíme svému dítěti úspěšný start ve škole, pohodu a spokojenost. Doporučuji tento e-book každému, kdo má doma předškoláčka. Dříve taková cvičení nebyla pro rodiče dostupná a pro nás učitele jsou zásadní pro další výuku ve škole.
Jindra Dlabová, učitelka 1. a 2. třídy. www.prvnitrida.cz
E-book Sluchové vnímaní z edice Logopedie na doma by si měl přečíst každy rodič dítěte (nejen toho, které dochazí na logopedii) nejpozději v předškolním věku. Nabízí ucelený přehled o sluchovém vnímaní dětí, jak dítě naučit slyšet slova i hlásky. Opravit chyby se děti učí pomocí užasných her, které jsou jednoduché na přípravu, ale zároveň bohaté na variace. A hry, i ty logopedické, děti ohromě baví! Petra Rajtmajerova (máma dvou dětí 2 a 5 let)
Petra Rajtmajerová, autorka projektu www.sdetmivakci.cz
Martino, děkuji za krásně zpracovaný e-book o tom, jak logopedii přivést do každodenního života našich malých pokladů. Velmi oceňuji Vaši formu zpracování. Jedna hra vedle druhé a dítě v podstatě ani nepozná, že něco napravuje. Myslím, že vaše kniha nejen naučí děti rozlišovat a vyslovovat jednotlivá slova, slabiky a písmenka, ale prohloubí i vztah mezi rodiči a dětmi. Mám ráda hry, které mají smysl, a tohle bude bavit nás všechny. Až vznikne e-book "Logopedie do auta", dejte mi vědět:)
Pavlína Štefanová, autorka projektu Vy-užij svou nemovitost www.pavlinastefan.com

 

A na závěr je určitě fér vám říci, že E-book můžete dostat zcela zdarma jako součást online kurzu S Jonášem do školy. Více o kurzu zde.

Máte-li ještě nějaké otázky nebo pochybnosti, jsem tu pro vás.

Pište mi na logopediesusmevem@gmail.com