Byla by opravdu škoda poslat dítě do školy nezralé a utírat slzy neúspěchu po pár týdnech ve školní lavici.

Dám vám návod, jak za 10 minut denně hravě připravíte dítě na čtení. Odměnou vám bude usměvavý prvňák, který vám bude s radostí předčítat.

LOGOPEDIE NA DOMA

2. díl - Sluchové vnímání

elektronická kniha v PDF formátu

obsahuje 40 her pro rozvoj sluchového vnímání, které 

 • podpoří všechny procesy sluchového rozlišování, které jsou žádoucí pro úspěšný nácvik čtení a psaní.
 • vylepší i správnou výslovnost hlásek, protože je dítě začne zřetelněji slyšet.
 • zlepší pozornost, paměť i celkové jazykové dovednosti dítěte.
 • budou vaše dítě bavit.

S e-bookem Logopedie na doma - sluchové vnímání zajistíte dítěti úspěšné zvládnutí první třídy hned od prvního dne. Protože půjde připravené.

Jak to vím?

Denně si ověřuji na svých třech dětech (dvou školácích), ale také na dalších dětech v mé logopedické praxi, jak je sluchové vnímání pro nástup do školy zásadní. Už jsem viděla několik dětí, které se v první třídě trápí, stejně jako slyšela z úst rodičů mnoho příběhů o tom, jak dětem nejde si zapamatovat písmenka. Jak sotva spojí slabiky dohromady, čtou pomalu, zastavují se, nepamatují si, co přečetly. 

 

Z mého pohledu zcela zbytečně.

 

Vyzrálé sluchové vnímání je totiž základní stavební kámen mluvené i psané řeči. A ten právě těmto dětem schází. 

 

Jak se to projevuje?

 

Ve čtení sluch umožňuje přečtené písmeno uslyšet, následně si ho musí zapamatovat a spojit ho s dalšími přečtenými písmenky. A z nich pomocí sluchové syntézy (spojení) vytvořit smysluplné slovo a ze slov větu a z vět příběh. Asi je vám jasné, že když dítě selhává už na začátku a písmenka luští a sotva spojí do slabik, žádný příběh nevznikne.

 

A přitom by stačilo tak málo a mohlo by číst věty a příběhy a ze čtení se radovat.

 

Stejné procesy dítě používá i při psaní - jen v opačném směru. U psaní dítě slova neskládá, ale zvuk slova rozkládá na jednotlivá písmenka (zvukově hlásky) a ty potom píše jednu za druhou.

 

Na všech těchto procesech se sluchové vnímání podílí.

Kdo je autorem e-booku?

Jmenuji se Martina a jsem klinická logopedka a máma tří dětí. Mám doma již dva úspěšné čtenáře, z nichž jeden je narozený koncem června a má lehkou formu ADHD, ale odklad nedostal, protože jsem věděla, že je na školu zralý. Je to Jonáš a díky němu také vznikl on-line kurz pro předškoláky S Jonášem do školy.

 

Ve své praxi jsem připravila několik desítek dětí na úspěšný nástup do školy. A byly to všechno děti s poruchou výslovnosti. Ta je totiž, jak se mnohdy mylně předpokládá, to hlavní pro úspěšné čtení a psaní.

A vy už víte, co to je :).

Úspěch ve škole přichází s připraveností dítěte. A já jsem se rozhodla předat vám postup, jak dítě na čtení hravě připravit.

Jaké hry na sluchové vnímání budete hrát a jaké dovednosti se zlepší?

 

 • Hry na naslouchání. Dítě bude pozorné ke sluchovým podnětům, tedy ke čtení.
 • Hry na rytmizaci. Dítě bude vnímat lépe rytmus řeči a plynuleji číst.
 • Hry na paměť. Dítě si bude pamatovat, co přečetlo. Ať už to budou slabiky, slova nebo celé věty.
 • Hry na vnímání struktury slova. Dítě bude umět slovo rozdělit na hlásky a tak bude vědět, která písmenka má napsat.
 • Hry na sluchové rozlišování. Dítě odliší podobné hlásky sluchem (třeba D a Ď) a nesplete se při jejich čtení ani psaní.
 • Všechny hry zlepší správnou výslovnost dítěte. A to je milý bonus, co říkáte? 🙂

A s těmito dovednostmi se na nástup do školy můžete začít těšit. 

 

Jsem si jistá, že chcete přesně vědět, co vás v e-booku čeká.

 

Ke hrám dostanete navíc několik bonusů. Chceme, aby byly pro dítě ještě zábavnější a názorné. 

Bonus č. 1

Obrázkové karty k úkolům

Ke hrám v e-booku dostanete 8 sad obrázkových karet.

 

 • Obrázkové karty obsahují 8 sad, které rozvíjí paměť, rytmizaci, hláskování, slabikování, sluchové rozlišování.
 • Využijete je u více než poloviny her.
 • Můžete je použít opakovaně, doma i na cestách.
 • Karty oceníte i v průběhu první třídy, kdy se dítě pomocí nich může učit číst písmena a slabiky.

Bonus č.2

Pracovní sešit k e-booku, který doplňuje hry.

Ke hrám v e-booku dostanete 10 univerzálních pracovních šablon.

 

 • Pracovní šablony doplňují některé hry a usnadňují pochopení úkolu.
 • Pracovní šablony můžete použít opakovaně.

Bonus č. 3

Jednorázová sleva 10 % na nákup v e-shopu.

S koupí e-booku získáte slevový kod na nákup v e-shopu  Logopedie s úsměvem.

 

Tuto slevu můžete uplatnit po dobu 3 měsíců od koupě e-booku. V našem e-shopu najdete obrázkové karty a pracovní sešity pro podporu sluchového vnímání i výslovnosti.  www.logopediesusmevem.cz.

 

  Cena e-booku i s bonusy je 490 Kč

A co za tuto cenu získáváte?

 • E-book se 40 hrami pro rozvoj sluchvého vnímání.
 • Pracovní sešit s 10 pracovními listy pro opakované použití.
 • 8 sad obrázkových karet z dílny Logopedie s úsměvem.
 • Hodiny cíleného cvičení a přípravy na čtení a psaní.
 • Slevu 20% na nákup v e-shopu.
 • Jedinečný produkt, který na trhu dosud není.

Ale i kvalitně strávený čas s dítětem, který vám v budoucnu ušetřní slzy z neúspěchu, hodiny strávené nad učením a ztracené sebevědomí dítěte.

Co když vše seženu zdarma na internetu?

 

Tento e-book je zcela jedinečný, na trhu neexistuje obdobná pomůcka pro rozvoj sluchového vnímání. 

 • Ano, některé aktivity vám budou známé, ale koplexně sestavená pomůcka tohoto typu není na trhu dostupná.
 • Na pozadí nabízených činností stojí více než deset let odborné práce s dětmi, které mi ukázaly, co je baví a co je nejlépe rozvíjí.
 • Přináším vám srozumitelný a přehledný návod, jak hravou formou rozvinout maximální potenciál dítěte.

 

Možná se vám honí hlavou ještě pár dalších otázek.

 • Je důležité dítě na nástup do školy připravovat? Nezvládne to samo?
  Toto je běžný mýtus rodičů. Dítě se samozřejmě vyvíjí samo o sobě. Záleží však na podnětnosti jeho prostředí. Na stimulech, které jsou mu dopřány. Na činnostech, které s ním rodiče provádějí. Není náhodou, že některé děti jsou připravenější než jiné. Navíc vaše dítě může mít ve vývoji sluchového vnímání mírné zpoždění, ale vy ho můžete včas dohnat. Ušetříte mu tak trauma z neúspěchu. A to za to určitě stojí.
 • Nenaučí se dítě tyto dovednosti ve škole? Proč ho to mám učit já?
  Možná ano, možná ne. V dnešní době je obsah školní docházky tak přeplněný, že se průpravným činnostem před nácvikem čtení a psaní věnuje velmi málo pozornosti. A přitom je to tak důležité. Jsou školy, které si to uvědomují, a dají dětem šanci dotáhnout potřebné dovednosti. Z mé zkušenosti ale musím říct, že většina škol počítá s tím, že dítě již tyto znalosti má a je na výuku připravené. Opak bývá pravdou.
 • Proč se to dítě neučí ve školce?
  Ve školce probíhá v posledním předškolním ročníku všeobecný rozvoj dítěte a příprava na nástup do školy. Učitelé v mateřské škole by se měli sluchovému vnímání dětí věnovat. Nikdy však výuka v kolektivu nenahradí intenzivní individuální cvičení. Dítě může pozornosti paní učitelky uniknout a jeho opoždění nemusí být odhaleno včas.
 • Neseženu tyto pracovní listy a metodiku zdarma na internetu?
  Určitě seženete pracovní listy pro rozvoj sluchového vnímání. Dohledáte v odborné literatuře také vývoj sluchového vnímání. Já vám to však nabízím v komplexní verzi. Nemusíte hledat, zjišťovat a pátrat po tom, jak to má přesně být. Ukáži vám, jak přesně postupovat, kdy přejít z jedné činnosti na druhou a proč. Neuděláte metodickou chybu a ani neodradíte dítě tím, že po něm budete chtít něco, co je pro něj zatím příliš obtížné.
 • Co ten pdf formát?
  Chápu, že pro někoho je online verze méně příjemná. Zároveň mi však dává možnost poskytnout vám tady a teď přesně to, co chci a vím, že vám přinese užitek. Vydání knihy v tištěné formě zabere někdy i pár let. Na to se mi opravdu čekat neche. Můžete si vytisknout pouze pracovní sešit. A ani ne celý. Některé jeho části můžete použít přímo v počítači. Zároveň si jiné můžete tisknout opakovaně, podle vaší potřeby.
 • Mám již Logopedii na doma 1.díl - výslovnost, má smysl kupovat i druhý díl?
  Ano, má. V Logopedii na doma 1. díl se sice rozvoji sluchového vnímání věnuji, ale jen krátce, jelikož sluchové vnímání je komplexní součástí nácviku správné výslovnosti. V druhém díle jsou činnosti více rozpracované, najdete zde další aktivity, které můžete s dětmi provádět a jejich sluchové vnímání cíleně rozvíjet. Druhý díl je skvělým doplňkem prvního dílu. Pracovní listy v obou dílech jsou odlišné.

 

Mně obvykle při rozhodování pomáhá, když slyším také názor někoho jiného. Toto o e-booku napsali ti, kteří ho už zakoupili.

 

E-book mě naprosto nadchl. Je plný praktických cvičení, která jsou srozumitelná a výborně metodicky popsaná. Považuji ho za jeden z nejpovedenějších e-booků, které jsem měla možnost přečíst. Učím v 1. a 2. třídě již 25 let a velmi často se setkávám u dětí s problémy sluchového vnímání a špatnou výslovností. Sama ze své praxe vím, jak důležitá je příprava dětí do školy právě v těchto oblastech. Jejich zanedbání vedou k problémům ve čtení a ve psaní (děti je velmi těžce nesou, jsou zklamané, přestávají mít radost z práce a začíná se nabalovat kolotoč starostí). Málokdo si uvědomuje, že dobrou přípravou zajistíme svému dítěti úspěšný start ve škole, pohodu a spokojenost. Doporučuji tento e-book každému, kdo má doma předškoláčka. Dříve taková cvičení nebyla pro rodiče dostupná a pro nás učitele jsou zásadní pro další výuku ve škole.
Jindra Dlabová, učitelka 1. a 2. třídy. www.prvnitrida.cz
E-book Sluchové vnímaní z edice Logopedie na doma by si měl přečíst každy rodič dítěte (nejen toho, které dochazí na logopedii) nejpozději v předškolním věku. Nabízí ucelený přehled o sluchovém vnímaní dětí, jak dítě naučit slyšet slova i hlásky. Opravit chyby se děti učí pomocí užasných her, které jsou jednoduché na přípravu, ale zároveň bohaté na variace. A hry, i ty logopedické, děti ohromě baví! Petra Rajtmajerova (máma dvou dětí 2 a 5 let)
Petra Rajtmajerová, autorka projektu www.sdetmivakci.cz
Martino, děkuji za krásně zpracovaný e-book o tom, jak logopedii přivést do každodenního života našich malých pokladů. Velmi oceňuji Vaši formu zpracování. Jedna hra vedle druhé a dítě v podstatě ani nepozná, že něco napravuje. Myslím, že vaše kniha nejen naučí děti rozlišovat a vyslovovat jednotlivá slova, slabiky a písmenka, ale prohloubí i vztah mezi rodiči a dětmi. Mám ráda hry, které mají smysl, a tohle bude bavit nás všechny. Až vznikne e-book "Logopedie do auta", dejte mi vědět:)
Pavlína Štefanová, autorka projektu Vy-užij svou nemovitost www.pavlinastefan.com

 E-book můžete získat i zdarma jako součást on-line kurzu pro předškoláky S Jonášem do školy. Více o kurzu se dozvíte ZDE.

 

Máte-li ještě nějaké otázky nebo pochybnosti, jsem tu pro vás.

Pište mi na logopediesusmevem@gmail.com