MOJE PRVNÍ SLOVA

Celostně vedený stimulační on-line program pro batolata s opožděným vývojem řeči ve věku 2,5-4 let a jejich rodiče. 

 • Čekáte na první slova a stále nepřicházeji?
 • Vyvolává ve vás nemluvnost dítěte nepříjemné pocity?
 • Přála byste si, aby vám dokázalo dát najevo své potřeby a přání a vy jste nemusela hádat, proč se právě teď zlobí?
 • Je vám nepříjemné poslouchat, že byste s tím měla něco dělat?
 • Máte pocit, že jste jako máma selhala, protože vaše dítě nemluví?
 • Vyčítáte si, že neděláte pro své dítě dost? Že na něho možná není tolik času jako na to první?
 • Přála byste si, aby vaše dítě vyměnilo gesta za slova?
 • Z těch pár slov, které dítě říká, máte sice radost, ale přejete si, aby se řeč více rozvinula a u vás doma zavládl klid a pohoda?

Vím, jak je nepříjemné prožívat denně ty samé situace a to stejné nedorozumění. Neustále se domnívat, co vaše dítě potřebuje a proč právě teď křičí. Prožívat smutek, ve chvíli, kdy si kamarádka povídá se stejně starou dcerkou, která už dokáže své mámě říct, že si chce s touhle panenkou ještě chvíli hrát.

 

Zažívat nepochopení ze strany blízkých, kdy místo podpory  slyšíte: "Já vůbec nerozumím, co říká." nebo "Už by si s tím měla něco dělat." "Proč se pořád vzteká?" A v neposlední řadě také strach, zda je mé dítě v pořádku a zda se to někdy změní? 

Za pár týdnů to může být u vás doma jinak. 

Vím totiž, že tvé dítě dělá, co dokáže, aby se s tebou domluvilo. 

Už mluví. Rozumí alespoň z části tomu, co říkáš a má potřebu se s tebou domluvit. Stejně tak tuto potřebu máš i ty. Je ale dost možné, že právě teď se vám dny přeplnily nepříjemnými emocemi a marně hledáte cestu, jak z toho začarovaného kruhu ven. Kudy se vydat a kde najít oporu a jistotu. 

Stimulační program Moje první slova je zaměřen nejen na dítě, ale i na rodiče. Jsem přesvědčená, že dlouhodobě prožívané nepříjemné emoce a neschopnost se domluvit, vytváří další bloky v komunikaci jako takové, a proto je pozornost v kurzu zaměřena jak na dítě, tak na maminku. Uvolněné napětí na straně rodiče má pozitivní vliv na vývoj řeči dítěte.

 

Tuto zkušenost potvrzují i rodiče, kteří již kurzem prošli a jejich děti, které se během několika týdnů ve vývoji řeči posunuly o několik kroků vpřed. 

Do kurzu Moje první slova jsem se přihlásila intuitivně - oslovil mě název kurzu. Vlastně jsem ani nevěděla, co mám očekávat, protože jsem nikdy na logopedii nechodila. I když jsem očekávání neměla žádná, byla jsem mile překvapena, jak celostní přístup Martina v kurzu má. Zvědomila jsem si více sama sebe a tím i své děti. Úplně jsem přestala řešit nemluvnost své dcerky. A teď tak nějak přijímám, co přichází, a mám z toho radost. Dcerka má teď aktivity, které jí baví, a u kterých vím, že jí přitom pomáhají při rozmlouvání. Kurz je vytvořen tak akorát na zvládnutí, kdy Martina prozřetelně vložila uprostřed kurzu týdenní pauzu, kterou jsem uvítala 🙂 Má rodina žije na druhé straně republiky, tak se moc často nevídáme. Když jsme se navštívili po absolvování kurzu, tak u dcerky viděli výrazný posun. Zejména v lepším porozumění toho, co se jí říká. Víc si věří, a lépe se dorozumí (v tuto chvíli zatím více neverbálně). Určitě kurz doporučuji, protože zahrnuje péči nejen o dítě, ale i o pohodu maminky, a to pomocí meditací a cvičení. Martina dokáže dát láskyplnou podporu, kterou u jiných odborníků jen tak nenajdete. Velmi se mi líbí Martiny široký záběr, který zasahuje za hranice logopedie, čímž dochází ke komplexnější podpoře dítěte.
Petra Sotolářovákurz 2021

Kurz je určen pro děti:

 • Které přesáhly hranici 2 let
 • Používají hrstku slov nebo slabik.
 • Jejich řeč je málo srozumitelná.
 • Vyjadřují se gesty spíše než slovy.
 • Mají malý zájem o komunikaci a slovní aktivity.
 • Málo rozumí.

Jak by měla vypadat řeč dvouletého dítěte?

Mezi druhým a třetím rokem se očekává, že dítě používá slovní zásobu v rozsahu 50 /2 roky/ - 900 slov/3 roky/. Jeho slovník tvoří z velké části podstatná jména, kterými označí běžné předměty, ze třetiny používá slovesa a okolo 2,5 let přidává přídavná jména a předložky.  

Slova kombinuje do dvou až tří slovních vět. Rozumí a umí odpovědět na otázky Co?, Kde?, Kdo?, Co dělá?

Současně rozumí běžným každodenním situacím a svým chováním dává najevo porozumění slovům a větám, které tyto situace doprovázejí. Je schopné splnit dva pokyny jdoucí za sebou. Je schopné poslouchat krátký příběh nebo pohádku.

 

Pokud je vývoj vašeho dítěte odlišný a váháte, zda je pro vás kurz vhodný, kontaktujte mě na e-mail logopediesusmevem@gmail.com.

Během 4 dnů udělala tak obrovský pokrok, že i ve školičce kam dochází 2x týdně, byla paní učitelka velice překvapená a předávala mi dcerku se slovy “ona mluví" Za laskavého vedení Martiny a Terky jsem se i já zbavila svých strachů a posunula jsem se někam dál. Tento kurz mohu doporučit každému, kdo má otevřenou mysl novým věcem, kdo věří že vše souvisí se vším a tomu, kdo má chuť zapracovat i sám na sobě. Ps: Anička včera zazpívala celou písničku, sama od sebe v autě začala zpívat, jsem na ni udiveně jen koukala,..
Daniela Brázdová, maminka z kurzukurz 2019

Kdo vás bude kurzem provázet?

Jmenuji se Martina Kolmanová a jsem autorka projektu Logopedie s úsměvem, máma tří dětí a klinická logopedka s celostním přístupem. '

 

Již několik let poskytuji celostní podporu rodičům děti s poruchami řeči a komunikace. Doprovázím je na cestě za prvními slovy, překonáváme nástrahy dvojjazyčnosti, odkrýváme emoční bloky na pozadí života rodiče a společně sestavujeme puzzle zvané komunikace. 

 

V letech 2020 - 2021 se na mě obrátilo již více než 160 rodičů, kteří hledali pomoc ve chvíli, kdy se jejich dětem nedařilo uchopit první slova v čase, kdy to bylo očekávané. Moje zkušenost s osobními konzultacemi je především zaměřená na emoce a prožitky na straně rodiče, které jsou často klíčem k uvolnění slov na straně dítěte.

 

Někdy stačí jednoduchá rada, jindy pár slz, jsou ale i příběhy, které potřebují delší péči. Vím, že právě v tomto období je rodič velmi citlivý, zranitelný a často mu chybí opora - odborná ale i emoční. V celostní péči o děti s poruchami komunikace a jejich rodiny jsem nalezla své životní poslání. S úctou a vděčností vás budu doprovázet. 

Martina Kolmanová 

celostní terapeutka poruch řeči a komunikace, klinická logopedka, 

koučka, yogínka,

maminka tří dvojjazyčných dětí

Do programu přispěly svými bonusy: 

Šárka Hošková

Facilitátorka - šamanské bubnování

 

Natočila jsem pro vás se Šárkou rozhovor, kde si povídáme o úloze dítěte ve vztahu k cestě naší duše. O tom, jakou úlohu mají děti ve vztahu k pořadí jejich narození a s jakými tématy nám přichází pomoci. 

Pavla Kupčo

Psycholožka a body terapeutka  

 

Pavla pro vás připravila bonusové video, ve kterém odhaluje téma strachu a vzteku a práce s ním. Pavla je zkušená psycholožka a bodytereaputka, která se při své práci věnuje vztahu těla a emocí. 

Eva Pitnerová

Vědma předávající léčivá poselství

 

Evička pro vás natočila bonusové video, ve kterém vám více odhalí téma cesty duše dítěte. Budete mít tak příležitost nahlédnout do hlubších vrstev a významu nemluvnosti dítěte. 

Stimulační online program Moje první slova otevírá bránu k řeči dítěte a srdci rodičů. Přináší pohodu a radost do vašich domovů a úsměv na tváři dětí i rodičů. 

Dáme vám efektivní nástroje, se kterými můžete pracovat nejen na sobě, ale i na vylepšení vztahu s dítětem. Můžete se těšit na to, jak vaše dítě dokáže pomocí slov komunikovat nejen s vámi, ale i s širším okolím. Tak jako rodiče, kteří již kurzem prošli.

Když jsem se před dvěmi měsíci přihlásila do kurzu Moje první slova, bylo mojí motivací věnovat se trochu více naší 2,5 leté dceři. Je totiž nejmladší ze tří dětí. Měla jsem obavy z toho, že mám na ni méně času, srozumitelných slovíček říkala jen pár. Uklidňoval mne sice fakt, že nejstarší syn to měl v jejím věku podobně, ale tehdy jsem měla možnost s ním celý den číst knížky. Obrázkový slovníček k procvičování přišel na řadu až po dvou týdnech kurzu. Je ale zajímavé, že PRVNÍ POKROKY se u dcery objevily dříve, hned poté, co jsem se trochu uklidnila v sobě já.
Petra Haviarovákurz 2020
“Jsem nesmírně vděčná, že jsem se mohla podívat hlouběji na problém s řečí i z jiného úhlu. Mohla jsem si dovolit vystoupit ze své hlavy, podívat se více do nitra mé i synovy duše. Můj 3 letý syn se za 6 týdnů posunul ze svých pár slovíček na skládání 3 slov v jednu větu. Jsem za to nesmírně vděčná."
Katka Rozsypalovákurz 2019
¨Během 4 dnů udělala tak obrovský pokrok, že i ve školičce kam dochází 2x týdně, byla paní učitelka velice překvapená a předávala mi dcerku se slovy “ona mluví"!
Daniela Brázdovákurz 2019

Co dostane v kurzu vaše dítě?

 • Intuitivně a s láskou vytvořené obrázkové materiály od logopedky s celostním přístupem, která se na svět dívá očima dítěte.
 • Slovník, který podpoří komunikaci vašeho batolete.
 • Dějové obrázky, které naučí děti spojit slova dohromady, protože jsou jednoznačné a srozumitelné.
 • Materiály v kurzu podpoří nejen vývoj řeči, ale i grafomotoriku, paměť, pozornost, zrak a sluch. Jedním slovem celkový vývoj dítěte.
 • Video pomůcky, které podpoří touhu dítěte ukazovat, poslouchat, dívat se a opakovat.

Vaše dítě získá: 

 • Obohacení slovní zásoby.
 • Pochopení, že mluvit je zábavné, a že se to vážně hodí.
 • Vědomí, že to, co říkám, máma slyší a rozumí mi.
 • Schopnost řadit slova.
 • Větší ochotu mluvit.
 • Pocit úspěchu.

Co dostanete v kurzu vy?

 • 6 meditací a vedených vizualizací, které vám pomohou vstoupit hlouběji do vaší duše a ošetří staré strachy a bolesti. Pokud si to dovolíte, posune vás do úrovně přijetí sebe samé a svého života. Díky práci na sobě můžete najít pomoc a porozumění i v těžkých fázích života.
 • Množství účinných technik osobního rozvoje, které máme vyzkoušené a víme, že fungují. Tyto techniky můžete používat po zbytek svého života, když budete mít pocit, že je toho na vás příliš. Techniky jsou jednoduché a časově nenáročné. Vybrali jsme je s ohledem na časové možnosti rodičů.

Vy získáte:

 • Posílení důvěry v sebe i ve vaše dítě.
 • Radost a vděčnost za to, co prožíváte.
 • Návod, jak můžete najít cestu k přijetí vašeho dítěte.
 • Vědomí, že vaše emoce můžete ovládat a mít pod kontrolou.
 • Nástroje, jak pracovat s vlastními emocemi.
 • Větší pochopení sebe i nejbližších.

Materiály obsažené v kurzu

Pro interaktivní práci s dítětem jsou v kurzu dva základní materiály - Obrázkový slovník a Tvorbu vět 2 slova získáte v pdf formátu. Ke kurzu je potřeba si tyto dva materiály vytisknout. V případě zájmu bude možné tyto materiály koupit vytištěné z našeho e-shopu za zvýhodněnou cenu - se slevou 40 %.

Dále získáte tyto materiály v PDF: Grafomotorické listy pro batolata, Příběhy pro batolata (ilustrované příběhy), E-book Podpora vývoje řeči batolat (60 her) , E-book Moje první slova (pracovní sešit se slovníkem) a Šablony pro plastelínu. Některé z těchto materiálů jsou určené výhradně pro kurz a na našem e-shopu je neprodáváme. Tyto materiály si můžete vytisknout. Ostatní materiály - meditace, video slovníky a audia není potřeba tisknout.  

Lekce programu Moje první slova

ZVĚDOMUJI SI SEBE

V prvním týdnu nás čeká vědomá práce s tělem. Zvědomíme si sílu svého dechu a neuvědomované napětí. Naučíte se své tělo vnímat jako přítele a pomocníka, který vám ukazuje pohodu vašeho vnitřního prožívání. 

JSEM POZOROVATEL

V prvním týdnu nás čeká vědomá práce s tělem. Zvědomíme si sílu svého dechu a neuvědomované napětí. Naučíte se své tělo vnímat jako přítele a pomocníka, který vám ukazuje pohodu vašeho vnitřního prožívání. 

CÍTÍM A PROŽÍVÁM

Přestaneme utíkat a začneme prožívat to, co se okolo nás a v nás děje. Přijetí sebe a svého vnitřního světa je zásadní krok pro přijetí dítěte.

PROPOJUJI SE

Věnujete pozornost sobě a svým potřebám. Zmapujeme porozumění  dítěte jako výchozí bod pro naši cílenou práci s dítětem. Přítomným soustředěním se na dítě najdete první lanka vzájemného propojení se. 

 

ROZUMÍM A OBJÍMÁM

Zpřístupníme cestu pozitivní komunikaci vůči sobě samým i okolí. Dítě povedeme k porozumění vztahu obrázek - slovo.  

 

DŮVĚŘUJI A DOTÝKÁM SE

V tomto týdnu se naučíme jak být citlivou a vnímavou mámou, která své dítě na jeho cestě podporuje, a důvěřuje mu. Dítě podpoříme v síle hmatového vnímání jako cesty ke vnímání a porozumění světu okolo sebe.  

TVOŘÍM

Naučíme dítě tvořit kombinace jednoduchých slovních spojení pomocí obrázkového slovníku. Využijeme sílu rytmu , doteku a obrazu.

SDÍLÍM

Nacházíme svá první slova, svá první spojení své první sdílené potřeby, prožitky i úspěchy. 

Jak dlouho program trvá?

Kurz trvá 8 týdnů a je v online podobě.  První čtyři týdny pracuje pouze rodič a následně se k práci přidá také dítě. Tempo, které si zvolíte vy je zcela na vás. Stejně tak je vhodné respektovat tempo vašeho dítěte a netlačit ho. Přístup ke kurzu máte napořád. Tedy, můžete se kdykoli vracet k dané lekci nebo k určitému cvičení.

 

Můžete ho několikrát opakovat, přesně tak, jak to budete potřebovat a cítit. Kurz trvá 8 týdnů a vaše děti jsou schopné za tuto dobu udělat ve vývoji řeči kroky vpřed. Současně tyto kroky čekají i vás. 

Kurz není náhradou za návštěvu logopedie.

Tento kurz nenahrazuje dlouhodobou logopedickou péči. Nabízí však intenzivní osmitýdenní stimulační program podporující vývoj řeči dítěte pod vedením klinické logopedky s celostním přístupem. Současně nabízí také pomoc a podporu rodiči dítěte, které má opožděný vývoj řeči a ošetření jeho emocí.

 

Kurz úspěšně pomohl také dětem, které již na logopedii dochází, jelikož nabízí intenzivní stimulaci a velké množství obrázkových materiálů a stimulačních videí pro dítě, ale také technik na uvolnění stresu a strachu rodiče. 

 

Jak funguje online kurz?

Po zakoupení kurzu vám e-mailem zašlu přístupy ke kurzu (jméno a heslo). Vy si na internetu otevřete webovou stránku s kurzem a do kurzu se pomocí těchto údajů přihlásíte. Tyto údaje vám budou sloužit napořád. V kurzu najdete 8 lekcí, každá lekce trvá jeden týden.

 

Na začátku každé lekce vám pošlu e-mail, kde se krátce dozvíte, co vás v lekci čeká a současně v něm bude link ke vstupu do dané lekce. Lekce se vám budou otevírat postupně po týdnu. Na konci kurzu (po 8 týdnech) již zůstanou otevřené napořád. 

 

V každé lekci je pro vás připraveno úvodní video a 2-3 cvičení pro vás, vaše dítě nebo oba. Všechna cvičení jsou přehledně popsána a současně doprovázená videem nebo foto ukázkou. V případě jakékoli nejasnosti se můžete po dobu kurzu na mě kdykoliv obrátit ve facebookové skupině Moje první slova, která je uzavřená a slouží pouze členům kurzu ke sdílení a komunikaci.

Facebooková skupina

Po celou dobu kurzu - 8 tydnů budete mít denně možnost sdílet své úspěchy i obavy a dostávat podporu.  Vím, že síla facebookové skupiny spočívá především ve sdílení a k tomu vás budu pravidelně vyzývat. Jinými slovy, nejen, že budeme podporovat my vás, budete se také podporovat navzájem.

Zažijete příjemný a velmi léčivý pocit přijetí, lásky a sounáležitosti s ostatními. Budete vědět, že už na to konečně nejste samy.

Cena programu zahrnuje

Cena je 4490 Kč bez DPH. 

- 8 týdenní intenzivní podporu dítěte s využitím bodyterapeutických aktivit a  Handle technik

- 8 týdení podporu rodiče zaměřené na sebepoznání a osobní rozvoj

- více než 12 technik k sebepoznání a navození relaxace a uvolnění v těle

- pracovní materiály pro dítě

- hry a stimulační techniky vedoucí k posílení mozkových funkcí na straně dítěte

- facebookovou skupinu, kde získáte podporu a možnost sdílet

Bonus č.1

E-BOOK HRY PRO BATOLATA

V této elektronické knize najdete více než 60 her pro rozvoj zrakového a sluchového vnímání batolat. Stejně také hry na podporu motoriky mluvidel, paměti a pozornosti. 

Tento e-book získáte po skončení kurzu. 

Bonus č.3

E-BOOK MOJE PRVNÍ SLOVA

Obrázkový slovník pro děti od 1-3 let v Pdf formátu.

Tento e-book získáte po skončení kurzu. 

Bonus č.2

4x LIVE - OTÁZKY A ODPOVĚDI

V průběhu kurzu budete mít možnost zůčastnit se ČTYŘ SKUPINOVÝCH WEBINÁŘŮ, na kterých budeme společně sdílet vaše pokroky a také vaše osobní prožitky.

Bonus č.4

HANDLE TECHNIKY PRO BATOLATA

NOVĚ JSOU SOUČÁSTÍ KURZU 4 HANDLE TECHNIIKY PRO BATOLATA. Handle - je holistický přístup k neurovývojovým poruchám. Využívá velice efektivní techniky ke stimulaci vývoje nervové soustavy, ale také smyslového vnímání. 

Více o této metodě čtěte zde. 

https://www.handle.org/

Jaké jsou zkušenosti rodičů, kteří program se svými dětmi již absolvovali?

Moc děkuji náhodě, která mě přivedla do tohoto kurzu. Bylo to 6 úžasných týdnů porozumění, pochopení, podpory. V těchto 6 týdnech udělala dcera obrovské pokroky v mluveném projevu. Začala mít chuť opakovat, sama si rozšiřovat svůj slovík. Přestala se bát “to prostě zkusit”. Během 4 dnů udělala tak obrovský pokrok, že i ve školčicce kam dochází 2x týdně, byla paní učitelka velice překvapená a předávala mi dcerku se slovy “ona mluví”. Za laslavého vedení Martiny a Terky jsem se i já zbavila svých strachů a posunula jsem se někam dál. Tento kurz mohu doporučit každému, kdo má otevřenou mysl novým věcem, kdo věří že vše souvisí se vším a tomu, kdo má chuť zapracovat i sám na sobě. Ps: Anička včera zazpívala celou písničku, sama od sebe v autě začala zpívat, jsem na ni udiveně jen koukala,..moc děkuji tobě i Terce 💋♥️
Daniela Brázdová
Do kurzu Moje první slova jsem se přihlásila se svojí dcerou Lucií, která v té době měla 2 roky + 4měsíce. Od okolí jsem často slýchala, jak Lucie nemluví. Přestože jsem učitelka v MŠ a mám logopedii vystudovanou v bakalářském studiu, říkala jsem si, co ještě víc udělat pro to, aby Lucie mluvit začala, měla jsem pochybnosti sama o sobě, jestli nemluví jen díky mé ,,neschopnosti“, jestli je vůbec ,,v pořádku“. Na jednu stranu mě uklidňoval fakt, že syn, který má nyní 12 let, taky dlouho nemluvil, dokonce s ním bylo i horší se domluvit, Lucie alespoň něco znakuje, ale na druhou stranu tlak okolí byl velký. Kurz jsem vzala jako výzvu – ať už primárně pomoct Lucce, tak nápady pro svoji práci. Hlavně jsem si kladla otázku - ,,Jak může fungovat logopedie online?“ Kurz mě hodně překvapil – byl hodně ,,jiný“, než jsem očekávala. Očekávala jsem nějaký slovník, metodickou pomoc jak s dítětem pracovat. Ale realita byla jiná – hodně se pracovalo na vztahu matka – dítě, strachy, přijetí, uvolnění, relaxace, meditace, … To jsem vůbec neočekávala. A už vůbec jsem neočekávala, že to bude tak fungovat. Za těch 6 týdnů ,,naskočilo“ mnoho slovíček, i když spojování do vět se zatím daří výjimečně, už občas je snaha i slova opakovat, což dřív opakovat odmítala. A má z nových slov radost. Během celého kurzu jsme měly vytvořenou uzavřenou FB skupinku, kde jsme sdílely své pocity, problémy ale hlavně pokroky. Tento kurz doporučuji všem maminkám, jsou ochotné pracovat i na svém vztahu s dítětem, a hlavně jsou ochotné pracovat i na sobě. Ivana a Lucie
Ivana Prudká
Chtěla bych poděkovat Martině za její odvahu pustit se do takového projektu, za její obětavost pomoci každé mamince zvlášť s jejím osobním problémem. Jsem nesmírně vděčná, že mě Martina zařadila ještě dodatečně do tohoto kurzu a já se mohla podívat hlouběji na problém s řečí i z jiného úhlu. Mohla jsem si dovolit vystoupit ze své hlavy, podívat se více do nitra mé i synovy duše. Materiály, které kurz provázejí, jsou naprosto senzační, jednoduše se s nimi pracuje. Obsahují velké množství návodů a nápadů, jak s dětmi pracovat. Martinu doprovází i Terezka, která se zaměřuje na maminky, pomáhá hledat příčinu problému, snaží se odblokovat jejich strachy a obavy. Kurz mi dal 6 týdnu společné práce se synem, zábavu a odreagování, podporu ostatních maminek. Dodal mi jistotu a víru, že se jednoho dne komunikace mého syna vyrovná s řečovými dovednostmi jeho vrstevníků. Ukázal mi techniky, jak mohu své problémy vykreslit na papír a jak pracovat sama se sebou. A hlavně uklidnil mé obavy díky profesionalitě a neobyčejným zkušenostem Martiny. Program bych doporučila všem, kteří mají jakékoliv pochybnosti o nerovnoměrném rozvoji řeči svých dětí. Všem, kteří nevědí, jak v této oblasti se svými dětmi pracovat . Můj 3 letý syn se posunul ze svých pár slovíček na skládání 3 slov v jednu větu. Jsem za to nesmírně vděčná a věřím, že tímto nekončíme a nadále budu Martinu sledovat a její materiály využívat. Martino děkujeme, jste anděl !!
Katka Rozsypalová
Když jsem se před 2 měsíci přihlásila do kurzu Moje první slova, bylo mojí motivací věnovat se trochu více naší 2,5 leté dceři. Je totiž nejmladší ze tří dětí. Měla jsem obavy z toho, že mám na ni méně času, srozumitelných slovíček říkala jen pár. Uklidňoval mne sice fakt, že nejstarší syn to měl v jejím věku podobně, ale tehdy jsem měla možnost s ním celý den číst knížky. Představovala jsem si, že dostaneme nějaké obrázkové materiály s prvními slovíčky a budeme společně trénovat. Jsem moc ráda, že jsem dostala možnost kurz vyzkoušet. Obsahově mne velmi překvapil. Nečekala jsem, že bude tak komplexní a rozmanitý, s přesahem do dalších oblastí v životě. Zahrnoval výzvy, jako je práce s vlastním strachem, se sebou v rámci meditací. Naučit se každý den dávat dceři svojí skutečnou vědomou pozornost. Byly jsme také v péči emoční koučky Terezy, která nám ukázala techniku pro uvolnění napětí a nepříjemných pocitů v těle. Obrázkový slovníček samozřejmě přišel na řadu také a stal se dcery oblíbenou aktivitou. Je ale zajímavé, že první pokroky se u ní objevily již před jejich zahájením. Hned poté, co jsem si trochu uklidila v sobě já. Dcera začala spojovat slovíčka do dvojic. V dalších týdnech přibývaly nové a nové aktivity seberozvojové, komunikační, nebo z oblasti grafomotoriky. Velmi to oceňuji, i když musím říci, že někdy jsme nestíhaly a některé úkoly máme po šesti týdnech nedokončené. Za mne to nevadí, vítám možnost si kurz ještě trochu protáhnout a zbylé věci dodělat. Po celou dobu kurzu jsme byly podporovány v uzavřené FB skupině, kde byly Martinou a Terezou zodpovídány všechny doplňující dotazy a mohly jsme konzultovat, cokoli bylo potřeba. Pokud se množily otázky na podobné téma, přibyla v kurzu brzy nahrávka, která jej osvětlovala. Otevřely jsme tak i např. téma křiku, opět podle mne bonus nad rámec obsahu kurzu. A ne jediný. Kurz nám vlastně Martina po celou dobu šila na míru. Nyní se již blížíme k samotnému závěru, ale určitě pojedeme dále, do práce s materiály nemusím dceru pobízet, baví ji. Postupně již zkouší skládat i 4–5 slov za sebe. Rozšířila slovní zásobu o výrazy, kterým rozumí i širší okolí, nejen my rodiče. Při prohlížení knížky se snaží po nás i opakovat. Já jsem si během kurzu zvědomila, jak moc je důležitá i moje pohoda a celkově pozitivní nastavení mysli. Tento poznatek si ukládám a upotřebím ho určitě i v jiných oblastech, v neposlední řadě i v mé profesi. Kurz doporučuji každému, kdo je otevřený zapracovat trochu na sobě, někam se posunout, pak bude mít ten správný účinek. A to nejen na dětskou řeč.
Petra Haviarová
Na výzvu pripojiť sa ku kurzu Moje prvný slova, som reagovala čiastočne so zvedavosti, ale čiastočne i zúfalstva, pretože náš 2,5 ročný syn, takmer nemluvil. A tak sme začali postupne plniť jednotlivé "úkoly" určené na jednotlivé týždne. Kurz je plánovan na 6 týždňov, pričom každý týždeň je zameraný na nejakú techniku podpory dieťaťa, ako i podpory nás dospelých - rodičov. Je skvelé, že sa pracuje nie len s dieťaťom, ale i s nami ako rodičmi, pretože určite každý z nás zažil tie večné otázky a zdvihnuté obočia od okolie, ako to, že vaše dieťa ešte nemluví. A to je super, že mi autorka kurzu - Martina Kolmanova, dala možnosť, sa sama so sebou vyrovnať a prestať neustalé riešiť túto otázku. Dala mi možnosť zamysleť sa nad časom stráveným so synom a efektivitou našej komunikácie. Mne samej to dalo viac istoty a dôvery vo vlastné dieťa, a pochopila som, že nemá význam tlačiť na pilu. Syna aktivity moc bavili, práca so slovníkom ako i grafomotorické cvičenia. Postupne si rozšíril slovnú zasobu, i keď k vetám sme sa zatiaľ neprebojovali. Za 6 týždnov doma vidíme, ale významný pokrok v jeho verbálnej komunikácii a robí nám to veľkú radosť. Na kurze je dobré, že človek može íst svojim vlastným tempom. Keď nejaké aktivity nestíha, kľudne može rozvolniť, kurz mu ostavá otvorený. Tiež sa mi pačilo, že človek vidí, že v tom nie je sám a je na koho sa obratiť, a že s podobnými problémami bojuje viac rodičov. Kto chcel mohol sa zapojit do diskusii v uzavretej FB skupine a zdieľat svoje úspechy a pocity. Myslím si, že je to moc pekne koncipován kurz, na podporu našich detí i nás samotných. Soňa Mináriková a syn.
Soňa Minaříková

V případě, že váháte, zda je kurz pro vaše dítě vhodný a rádi byste konzultovali jeho přínos právě pro vaše dítě, obraťte se na mě na e-mail logopediesusmevem@gmail.com. 

Tento kurz nenahrazuje návštěvu logopeda. Autorka projektu nenese žádnou zodpovědnost za použití technik a metod, které jsou v kurzu prezentované, stejně jako nenese zodpovědnost za míru úspěchu dítěte.